Biznes Odczarowany #13 | Paweł Brodziński | Transparentne pensje w Lunar Logic

Kilka lat temu krakowska firma Lunar Logic zdecydowała się na radykalny krok i wprowadziła transparentny system wynagrodzeń, w którym każdy pracownik ma dostęp do informacji o zarobkach pozostałych.

Tomasz Wykowski z ProCognity rozmawia o transparencji i autonomii z Pawłem Brodzińskim, formalnie prezesem Lunar Logic. Jednak jak sam twierdzi Paweł, jedyny powód, dla którego firma ma prezesa to wymaganie prawne. Sam woli określać swoje stanowisko jako “przynieś, wynieś pozamiataj” i jak mówi “robię w Lunarze wszystko to, czego nikt inny robić nie chce”.

Paweł opowiada, dlaczego zdecydował się zaproponować przejrzyste pensje, jak firma przygotowywała się do wprowadzenia tej zmiany i ile czasu to zajęło. Dzieli się sugestiami, czego pracownicy i managerowie mogą się obawiać i jak zaadresować te obiekcje.
Pokazuje, że taki system musi się wiązać z poczuciem wpływu na pensje i tłumaczy, dlaczego każda osoba w firmie może podjąć dowolną decyzję, która nie będzie kwestionowana. Wliczając w to zmianę pensji.

Co ciekawe, możliwość zaproponowania podwyżki powodowała, że te występowały za rzadko. Dlatego firma wprowadziła “assessment system”, mimo, że Paweł był do nich mocno zrażony po wcześniejszych doświadczeniach. Szczegółowo przedstawia czym różni się ten system od klasycznego sposobu oceniania i jak doszli do kluczowego sformułowania w ankiecie.

Więcej na temat Lunar Logic możecie znaleźć na ich stronie oraz blogu. Sprawdźcie również ich aktualne oferty pracy.

Książka Nine Lies About Work, którą Paweł wspomina na Amazon i w polskim tłumaczeniu.

O Pawle możecie więcej przeczytać na LinkedIn.