Inspiracje Książkowe

Jakiś czas temu Iza Goździeniak z Agile247 zaprosiła mnie "do wytypowania tytułów inspirujących książek, które warto przeczytać, żeby poszerzyć horyzonty pracy w duchu lean i agile". Poniżej znajdziecie moje sugestie, natomiast propozycje innych praktyków przeczytacie w oryginalnym artykule.

Książki, które warto przeczytać.

Zacznijmy od tego, że nie ma „najlepszych” książek Agile i Lean. Te książki, które mnie zainspirowały mogą wydać Ci się nudne. Tych, które Ciebie zachwycają, ja mogę nie zrozumieć. Tak więc liczy się nie tylko książka, ale też czytelnik, moment, w którym ją czytasz i pytania, na które chcesz znaleźć odpowiedzi. Opisując inspirujące książki nie chcę też pisać o klasyce gatunku, napisanych przez dobrze znanych autorów, takich jak Mike Cohn, Mary i Tom Poppendieck, Jeffrey K. Liker, czy Craig Larman i Bas Vodde. Raczej skupię się na trzech pozycjach, które w polskim Agile są chyba poza „głównym nurtem”.

Erick Berne W co grają ludzie (Games, People Play)

Berne jest autorem Analizy Transakcyjnej – patrzenia na ludzkie zachowania jako wymianę informacji, gratyfikacji i kar pomiędzy trzema elementami Ja, czyli Dorosłym, Dzieckiem i Rodzicem. „W co grają ludzie” przeczytałem jeszcze na studiach, kiedy głęboko wierzyłem, że do końca życia będę programistą. Analiza Transakcyjna, a szczególnie książki Berne’a, są świetnym wprowadzeniem w świat psychologii zachowań ludzkich. Pozwalają zrozumieć początkującym (i doświadczonym) Agile Coachom, że nasze reakcje są dużo bardziej skomplikowane niż to co często próbują nam wcisnąć eksperci od „motywacji” i „zarządzania ludźmi” (o „zarządzaniu zasobami ludzkimi” nie wspomnę).

Gerald M. Weinberg Quality Software Management: Systems Thinking

O ile Berne jest przynajmniej dobrze rozpoznawany w środowisku psychologów, tak Weinberg jest, według mojej wiedzy, bardzo słabo znany w Polsce. A szkoda, bo jego książki zawierają tony przemyśleń na temat systemów zarządzania tworzeniem oprogramowania. „System Thinking” wydana prawie 20 lat temu jest bardziej aktualna niż wiele zeszłorocznych pozycji. Ciekawe przykłady, świetny język i (co jest rzadkością) bardzo dobre wprowadzenie do myślenia systemowego, umiejętności tak kulejącej u wielu decydentów. Oczywiście nie jest to jedyna książka Weinberga, więc jeżeli Ci się spodoba, to zaglądnij też do pozostałych.

Peter R. Scholtes Leader’s Handbook

Scholters był konsultantem ds. zarządzania i wielkim propagatorem idei Edwarda Deminga. W tej książce zabiera nas na wycieczkę po 150 letniej historii zarządzania i pokazuje jak XIX-wieczne koncepcje dalej są obecne w naszym sposobie myślenia. „Leader’s Handbook” opisuje jak powstały i jak działają japońskie systemy produkcji, znane na zachodzie pod nazwą Lean Manufacturing (Szczupła Produkcja). Wyjaśnia jak budować organizację oraz jak zrozumieć i uszczęśliwić klienta. Na koniec wreszcie przytacza dość pokaźną listę argumentów przeciw narzędziom oceny rocznej (performance appraisal). Inaczej mówiąc, tłumaczy jakie kompetencje powinien mieć lider organizacji, co powinien robić a czego unikać.