Przywództwo Służebne

Obserwacja pierwsza. Co jakiś czas na szkoleniach i na forach dyskusyjnych pojawia się jedno z moich ulubionych pytań pt. "Jeżeli projekt zakończył się porażką, to kto jest winny?". No właśnie, analizę każdej przegranej zaczynamy od ustalenia kogo obarczyć odpowiedzialnością, czyli taką alternatywną wersję techniki '5WHY?' zwaną '5WHO?'. Najczęściej więc odpowiadam na to pytanie twierdząc, że organizacja powinna zwolnić Product Ownera, bo nie opracował dobrego produktu. Product Owner zwalnia Zespół, bo nie dostarczył, tego co PO potrzebował. Natomiast Zespół zwalnia Scrum Mastera, bo nie zapewnił mu warunków do efektywnej pracy. I tu pojawia się ciekawe oblicze Scrum Mastera, który poza pilnowaniem przestrzegania zasad Scruma jest przede wszystkim coachem, wspierającym Zespół. Inaczej mówiąc jest liderem, służącym Zespołowi.

Obserwacja druga. W trakcie szkolenia ze Scruma, gdy omawiamy Zespół Scrumowy, robimy ćwiczenie z samoorganizacji zespołu. Co pewien czas ktoś zaskoczony skutecznością samoorganizacji wykrzykuje "to teraz już nie potrzebujemy managerów". Otóż potrzebujemy. Tylko nie do zarządza ludźmi, a już na pewno nie do zarządzania "zasobami ludzkimi". Mają natomiast służyć pomocą tym, którzy dostarczają wartość dla klienta - developerom, testerom, analitykom czy sprzedawcom.

Obserwacja trzecia. Dzisiaj jest Wielki Czwartek i dzisiejsze czytanie bardzo dobrze wpisało się w temat Przywództwa Służebnego. "Wy Mnie nazywacie Nauczycielem i Panem i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem." (J13,13-15).

Prezentacja przedstawiona po raz pierwszy na konferencji 33rd Degree w Warszawie, 13-15 marca 2013r. Poniżej znajdziesz video oraz slajdy z prezentacji przedstawionej na konferencji AgileEE 2015 w Kijowie.

Video

Slides

Po konferencji AgileEE 2015 udzieliłem wywiadu dla InfoQ na temat Przywództwa służebnego. Możesz go znaleźć tutaj  http://www.infoq.com/news/2015/04/blocking-adoption-leadership.