Tomasz Wykowski

Uczymy się przez całe życie, dlatego nauka ma być przyjemnością.

Jestem jedynym polskim Certified Scrum Trainer, CST akredytowanym przez Scrum Alliance oraz LeSS-Friendly Scrum Trainer akredytowanym przez LeSS Company. Niektórzy mówią, że moją mocną stroną jest to, że doskonale rozumiem potrzeby młodych firm. Wiem, czego potrzebują i potrafię do nich dotrzeć, bo znam ich problemy i sposób myślenia.

Pracowałem jako software engineer, project manager, Scrum Master. Znam dostarczanie produktów z każdej strony. W 2010 roku założyłem ProCognitę, żeby poprzez Agile Coaching i szkolenia pomagać ludziom budować niezwykłe organizacje. Wyznaję zasadę, że sama teoria nic nie daje. Wykłady i oglądanie kolejnych prezentacji nie poprawią Twoich umiejętności. Efekty można uzyskać tylko przez doświadczenie i spojrzenie na problem z różnych perspektyw.

Ciekawość to mój klucz do poznania. Interesuje mnie każda możliwość pomocy małym start-upom i międzynarodowym korporacjom. Uczę się także od Ciebie, moich klientów i innych ekspertów. Na prawdziwe problemy mam prawdziwe rozwiązania. Zadaję pytania, ale też pokazuję, że można inaczej spojrzeć na to, co wydaje się przeszkodą nie do pokonania.

Dużo otrzymuję od ludzi, z którymi rozmawiam i chcę oddawać wiedzę, którą zdobywam. Dlatego wspólnie z kilkoma przyjaciółmi założyłem ALE Kraków, która stało się drugą co do wielkości społecznością Agile w Polsce. Nie byłeś jeszcze na naszym meetupie? Wpadnij! Zdobędziesz mnóstwo inspiracji.

Jeśli spodobały Ci się moje wystąpienia więcej nagrań znajdziesz w sekcji wystąpienia.

Certyfikowane szkolenia Scrum i LeSS

Podczas szkoleń wykorzystuję techniki Training From The Back Of The Room, które pomogą Ci się uczyć przez ćwiczenia, dyskusje w grupach, krótkie wykłady i symulacje prawdziwych sytuacji. Dzielę się moją wiedzą i doświadczeniem wyniesionymi z polskich i międzynarodowych firm, z którymi pracowałem. 

Zastanawiasz się czy to działa? W ankietach z 2018 roku 96% uczestników moich kursów zaznaczyło, że polecą szkolenie współpracownikom lub znajomym.

Książka "Biznes Odczarowany"

Książka "Biznes Odczarowany. Scrum: jak osiągać cele, gdy wszystko się zmienia?" to podsumowanie moich obserwacji z polskich i międzynarodowych firm. Na ponad 170-ciu stronach opisałem dlaczego muszą szybko reagować na zmiany w otoczeniu i jak to robić przy pomocy Scruma. Opowiadam zarówno na pytania dlaczego robimy pewne rzeczy w Scrumie (na przykład, dlaczego mamy trzy role, dlaczego mamy ograniczenia czasowe na Sprint, i dlaczego mamy Daily), oraz jak je robimy (na przykład, jak znaleźć Product Ownera, jak ustalić długość Sprintu i jak przeprowadzić Daily). W książce zebrałem najczęstsze problemy, z którymi się spotkałem, oraz dobre praktyki, które zadziałały w innych firmach

Moje nadchodzące szkolenia:

Grudzień 2021

Styczeń 2022

Luty 2022

Marzec 2022