Tomasz Wykowski

Uczymy się przez całe życie, dlatego nauka ma być przyjemnością.

Jestem jedynym polskim Certified Scrum Trainer, CST akredytowanym przez Scrum Alliance oraz LeSS-Friendly Scrum Trainer akredytowanym przez LeSS Company. Niektórzy mówią, że moją mocną stroną jest to, że doskonale rozumiem potrzeby młodych firm. Wiem, czego potrzebują i potrafię do nich dotrzeć, bo znam ich problemy i sposób myślenia.

Pracowałem jako software engineer, project manager, Scrum Master. Znam dostarczanie produktów z każdej strony. W 2010 roku założyłem ProCognitę, żeby poprzez Agile Coaching i szkolenia pomagać ludziom budować niezwykłe organizacje. Wyznaję zasadę, że sama teoria nic nie daje. Wykłady i oglądanie kolejnych prezentacji nie poprawią Twoich umiejętności. Efekty można uzyskać tylko przez doświadczenie i spojrzenie na problem z różnych perspektyw.

Ciekawość to mój klucz do poznania. Interesuje mnie każda możliwość pomocy małym start-upom i międzynarodowym korporacjom. Uczę się także od Ciebie, moich klientów i innych ekspertów. Na prawdziwe problemy mam prawdziwe rozwiązania. Zadaję pytania, ale też pokazuję, że można inaczej spojrzeć na to, co wydaje się przeszkodą nie do pokonania.

Dużo otrzymuję od ludzi, z którymi rozmawiam i chcę oddawać wiedzę, którą zdobywam. Dlatego wspólnie z kilkoma przyjaciółmi założyłem ALE Kraków, która stało się drugą co do wielkości społecznością Agile w Polsce. Nie byłeś jeszcze na naszym meetupie? Wpadnij! Zdobędziesz mnóstwo inspiracji.

Jeśli spodobały Ci się moje wystąpienia więcej nagrań znajdziesz w sekcji wystąpienia.

Certyfikowane szkolenia Scrum i LeSS

Podczas szkoleń wykorzystuję techniki Training From The Back Of The Room, które pomogą Ci się uczyć przez ćwiczenia, dyskusje w grupach, krótkie wykłady i symulacje prawdziwych sytuacji. Dzielę się moją wiedzą i doświadczeniem wyniesionymi z polskich i międzynarodowych firm, z którymi pracowałem. 

Zastanawiasz się czy to działa? W ankietach z 2018 roku 96% uczestników moich kursów zaznaczyło, że polecą szkolenie współpracownikom lub znajomym. Natomiast Wszyscy uczestnicy moich szkoleń CSM, którzy zdecydowali się podejść po kursie do egzaminu, zdali go.

Książka "Biznes Odczarowany"

Książka "Biznes Odczarowany. Scrum: jak osiągać cele, gdy wszystko się zmienia?" to podsumowanie moich obserwacji z polskich i międzynarodowych firm. Na ponad 170-ciu stronach opisałem dlaczego muszą szybko reagować na zmiany w otoczeniu i jak to robić przy pomocy Scruma. Opowiadam zarówno na pytania dlaczego robimy pewne rzeczy w Scrumie (na przykład, dlaczego mamy trzy role, dlaczego mamy ograniczenia czasowe na Sprint, i dlaczego mamy Daily), oraz jak je robimy (na przykład, jak znaleźć Product Ownera, jak ustalić długość Sprintu i jak przeprowadzić Daily). W książce zebrałem najczęstsze problemy, z którymi się spotkałem, oraz dobre praktyki, które zadziałały w innych firmach

Moje nadchodzące szkolenia:

Wrzesień 2020

Październik 2020