Lean i Kanban

Lean to podejście bazujące na eliminacji strat. Koncepcja Lean Manufacturing, czyli szczupłej produkcji powstała w Japonii i jej najpopularniejszym przykładem jest System Produkcyjny Toyoty (Toyota Production System, TPS). Opiera się ona na kulturze pracy, w której fundamentem są ciągłe doskonalenie i szacunek dla ludzi. Organizacja używająca systemu Lean nieustannie ewoluuje i inwestuje w ludzi. Pracownicy liniowi, a nie managerowie, mają najlepszy i najświeższy ogląd sytuacji. Dlatego to oni najlepiej rozumieją proces produkcji i mogą go usprawniać. Lean wytworzył wiele narzędzi, w tym Andon, A3, czy Mapa Strumienia Wartości (Value Stream Mapping, VSM).

Najbardziej popularnym narzędziem do zarządzania produkcją wywodzącym się z metodologii Lean jest Kanban.

Lean i Kanban w tworzeniu oprogramowania

Z linii produkcyjnej filozofia lean wkroczyła do zarządzania, a także do tworzenia oprogramowania. Z uwagi na różnice pomiędzy linią fabryczną a tworzeniem produktów informatycznych, Lean Software Development skupia się na implementacji kultury Lean oraz wykrywaniu nieoczywistych strat w procesie tworzenia oprogramowania. Kluczowe jest zmiana planowania pracy na system “Pull”. Kanban jako narzędzie sprawdza się idealnie w software developmencie. Jest on wykorzystywany w różnych formach niemal we wszystkich obszarach od tworzenia oprogramowania po efektywność osobistą.

Doradztwo Lean i Kanban

Jeśli macie poczucie, że pracujecie dużo, a efekty są niewielkie to Lean jest właściwą odpowiedzią. Pierwszymi krokami jest analiza strumienia wartości (Value Stream Mapping), pomiar ilości pracy w toku i zapewnienie przejrzystości stanu systemu. Warto nas zaprosić specjalistę, aby pomógł Ci zrozumieć jak działa Twój system i jak nauczyć organizację metody ciągłego doskonalenia.

Kanban skupia się na optymalizacji czasu przepływu elementu przez system. Stąd też jego ogromna popularność wśród działów wsparcia. Osoba, która ma praktykę w pracy z takimi systemami pokaże Ci na co zwrócić uwagę i jak odchudzić, ale nie “zagłodzić” systemu.

Zobacz na czym polega współpraca z doradcą albo napisz do nas.

Wdrożenia Lean i Kanban

Postanowiliśmy uczyć się od najlepszych. W tym celu udaliśmy się do Japonii, aby zobaczyć jak na żywo wygląda zastosowanie Lean i Kanban. Zapraszamy do relacji z podróży do Toyoty i Mazdy, a w niej kilka spostrzeżeń jak działa Lean, czego się uczyć od innych, a na co uważać.

Warsztaty i prezentacje Lean i Kanban

Jeśli nie jesteś pewien czy Lean albo Kanban są dla Ciebie, najprostszą metodą sprawdzenia jest bezpieczny test. Zaproś nas do siebie, a pomożemy Ci zrozumieć i poczuć jak może wyglądać Twoje środowisko pracy.

Prezentacje:

Warsztaty:

Nagrania z wystąpień gości: