Niedawno odświeżyłem mój post na temat polskich grup Agile. Ponieważ zbudził Wasze zainteresowanie, postanowiłem zebrać w jednym miejscu najważniejsze wydarzenia, o których powinniście wiedzieć.
W ostatnich latach konferencje na temat Agile, Scruma, czy Kanbana powstają jak grzyby po deszczu, moim celem nie było zebranie wszystkich, a jedynie zarekomendowanie kilku wybranych, co do których mogę ręczyć za zrozumienie tematu przez organizatorów, a przez to odpowiedni dobór prelegentów. Lub zapewnienie odpowiedniej atmosfery w przypadku unconference, które również umieściłem na mojej liście. Na wszystkich z tych wydarzeń byłem, wiele wspieramy lub współorganizujemy jako ProCognita.
ACE! Conference, Kraków, wiosna
Ace! Conference to pierwsza polska konferencja. Jej pierwsza edycja odbyła się w 2011 roku. Organizowana przez Paula Klippa, który gwarantuje różnorodność perspektyw. Nie ogranicza się jedynie do tematów Agile, ale również kładzie nacisk na szeroko rozumiane projektowanie i rozwój produktów.
Strona konferencji: https://aceconf.com
Język konferencji: angielski
Czas trwania: 2 dni
Lokalizacja: Kraków
AgileByExample (ABE), Warszawa, jesień
AgileByExample to największe wydarzenie w Polsce i jedno z większych w regionie CEE. ABE pojawiła się na mapie polskich konferencji zaledwie pół roku po pierwszym ACE, czyli na jesieni 2011. Organizowane przez entuzjastów z Agile Warsaw i grono ekspertów z całej Polski pod przywództwem Piotra Budryło.
Strona konferencji: https://agilebyexample.com
Język konferencji: angielski
Czas trwania: 2 dni + 1 dzień warsztatów (dojo)
Lokalizacja: Warszawa
ABE Light, Warszawa, wiosna
Młodsza siostra konferencji AgileByExample, organizowana przez Agile Warsaw, oraz od kilku lat przez ProCognitę. Półdniowa, darmowa konferencja z prelekcjami i warsztatami.
Strona konferencji: https://abelight.agilewarsaw.com
Język konferencji: polski i angielski
Czas trwania: 1/2 dnia (sobota)
Lokalizacja: Warszawa
Agile Coach Camp (ACC), różne lokalizacje, wiosna i jesień
ACC to pierwsza Polska unconference, czyli wydarzenie bez narzuconej agendy. Pierwsze edycje cieszyły się takim powodzeniem, że organizatorzy zdecydowali się na dwie sesje wiosenne i dwie jesienne. Każda odbywa się w weekend, od piątkowego wieczora do niedzielnego popołudnia i są organizowane w różnych miejscach Polski, w tym w Spale, Starachowicach, czy Uniejowie. W odróżnieniu od komercyjnych konferencji, tutaj płacisz tylko za swój pobyt i wyżywienie. Musisz natomiast zakwalifikować się na wydarzenie, poprzez wypełnienie formularza z odpowiednim wyprzedzeniem.
Strona konferencji: https://www.accpl.pl
Język konferencji: polski
Czas trwania: weekend
Lokalizacja: fajne miejsca w Polsce
ALE w Terenie, Krynica, wiosna
ALE w Terenie (znane również jako ALE na Polu) to wydarzenie organizowane przez społeczność ALE Kraków. Pierwsza edycja odbyła się w 2019 roku i chyba przypadła do gustu, bo obecnie gościmy sporo osób spoza Krakowa i Małopolski. Podobnie jak ACC ALE w Terenie odbywa się w formacie unconference, w którym każdy uczestnik może zaproponować istotny dla siebie temat. Jako organizatorzy dajemy wprawdzie dodatkowe ramy, żeby upewnić się, że na uczestnictwie skorzystają zarówno osoby, które przyjechały pierwszy raz, jak i stali bywalcy. Ale wszystko jest opcjonalne i jeżeli zrezygnujesz z sesji i udasz się do hotelowego SPA, albo na spacer po górach, to będzie to z pewnością dobra decyzja.
Strona konferencji: https://alewterenie.pl
Język konferencji: polski
Czas trwania: weekend
Lokalizacja: Hotel Mercure w Krynicy
Agile Swarming, Kraków, wiosna
Agile Swarming powstało jako wewnętrzna konferencja krakowskiej Motoroli. Po kilku latach przekształciła się w ogólnodostępne wydarzenie. Udział jest darmowy, ale przy rejestracji musisz odpowiedzieć na kilka pytań, które, z uwagi na duże zainteresowanie konferencją, pomogą organizatorom ustalić ostateczna listę uczestników.
Strona konferencji: https://agileswarming.com
Język konferencji: angielski
Czas trwania: dwa dni
Lokalizacja: Kraków
Talk LeSS, Warszawa, jesień
Talk LeSS to konferencja, której pierwszą edycję zorganizowaliśmy w 2023 roku. Nastawiona na budowanie zwinnych organizacji pozwala w kameralnym gronie spotkać się z ekspertami LeSS, myślenia systemowego i projektowania organizacji.
Strona konferencji: https://talkless.pl
Język konferencji: angielski
Czas trwania: 1 dzień
Lokalizacja: Warszawa
Pięć konferencji Agile poza Polską
Na koniec zebrałem kilka konferencji, które wprawdzie nie dzieją się w Polsce, ale albo są na tyle blisko, że można podjechać, albo na tyle duże, że chociaż raz w życiu trzeba je odwiedzić. Tak, czy siak, warto o nich wiedzieć. Może kiedyś powstanie z nich osobny artykuł.
- Agile – największa konferencja na świecie, organizowana co roku w wakacje w USA przez Agile Alliance.
- Global Scrum Gathering – największa konferencja Scrumowa, organizowana przez Scrum Alliance. Scrum Alliance wspiera również lokalne wydarzenia nazywane Regional Scrum Gathering.
- LeSS Conference – oficjalne wydarzenie organizowane przez LeSS Company na jesieni w różnych częściach globu. W 2022 roku mieliśmy przyjemność współorganizować LeSS Conference w Warszawie.
- Agile Prague – świetna konferencja, organizowane na jesieni w Pradze przez Zuzi Sochovą. Aż żal nie podjechać.
- Agile Tour Vilnus – jednodniowe wydarzenie ze świetną obsadą tuż za granicami Polski.
Tomasz Wykowski
Jedyny polski Certified Scrum Trainer, CST akredytowany przez Scrum Alliance oraz LeSS-Friendly Scrum Trainer akredytowany przez LeSS Company z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży IT. Specjalizuje się w transformacjach cyfrowych, pomagając organizacjom na całym świecie skutecznie wdrażać usprawnienia. Jako inspirujący mówca i autor, Tomasz angażuje się w rozwój liderów i zespołów, promując kulturę innowacji i ciągłego doskonalenia.