ALE – Agile Lean Europe

Ameryka ma Agile, Japonia Lean. Najwyższa pora aby Europa też coś naważyła. Tym czymś jest ALE, czyli Agile Lean Europe. Nie jest to formalne ugrupowanie, lecz raczej inicjatywa pasjonatów Agile i Lean, bez władz czy statusu. Na jej pomysł wpadł Jurgen Apello, blogger, trener i autor książki Management 3.0, gdy zauważył, że na konferencji w Niemczech łatwiej jest spotkać Kanadyjczyka niż Austriaka czy Szwajcara. ALE jest więc zbiorem przedsięwzięć, które mają propagować współpracę i wymianę wiedzy o Agile i Lean na poziomie całej Europy. Ponieważ ALE nie ma żadnej osobowości prawnej, jest więc w 100% non-profit. W inicjatywach biorą udział ci co chcą i mają czas, a całe zarządzanie odbywa się poprzez samoorganizację.

ALE daje możliwość skorzystania z doświadczenia innych. Jest to szczególnie cenne biorąc pod uwagę fakt, że dużo z polskich inicjatyw upada po jednym, dwóch spotkaniach. Dlatego dla wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się czegoś nowego, podzielić się swoją wiedzą, lub pomóc w organizacji jakiejś imprezy zamieszczam listę najważniejszych wydarzeń oraz inicjatyw z Polski i Europy nastawionych na promowanie Agile i Lean.

ALE ma oczywiście swoją stronę (http://alenetwork.eu/), jednak większość dyskusji dzieje się na grupie linkedin (http://www.linkedin.com/groups/Agile-Lean-Europe-ALE-3786271).