Biznes Odczarowany #10 | Jędrzej Anuszkiewicz-Michałek | openNexus, turkusowa organizacja w praktyce

Czym jest turkusowa organizacja?

Tomasz Wykowski z ProCognity rozmawia z Jędrzejem Anuszkiewiczem-Michałkiem o praktycznej stronie wprowadzania turkusu w firmie openNexus. Jędrzej opowiada jak działa firma, w której nie ma formalnych stanowisk, kierowników, dyrektorów, a nawet prezesa, a odpowiedzialność jest przekazana na zespoły Na przykładzie Asystenta Postępowań AsystentOS tłumaczy, jak podejmowane są decyzje i prowadzone są projekty. Pokazuje w jaki sposób są adresowane problem i konflikty i jak wspierani są pracownicy.

Poczucie dobrostanu to nie pizza co środę, ani owocowe czwartki, ale poczucie sprawczości, brak monotonii i bezpośredni wpływ na firmę - w jakim środowisku ludzie pracują i w jaki sposób pracują. Opowiada o przejrzystości informacji i dostępie przez wszystkich pracowników do danych finansowych i transparencji wynagrodzeń. Zarząd, ani HR nie wie, co potrzebuje zespół. Dlatego to jego członkowie są odpowiedzialni za zdobywanie wiedzy i kompetencji daleko wykraczającej poza tradycyjny zakres obowiązków i dotykających takich obszarów jak marketing, czy sprzedaż, ale również zatrudnianie, zwalnianie, czy umiejętność przekonywania innych pracowników do swoich pomysłów.

Z rozmowy dowiecie się też, jak ustalane są budżety na wynagrodzenia i w jaki sposób ustalane są pensje nowych pracowników. Na koniec Jędrzej zwraca uwagę na podejście eksperymentalne, przestrzeń na popełnianie błędów i budowanie organizacji w oparciu o wartości, zaufanie i odpowiedzialność.

O openNexus dowiesz się więcej z https://about.opennexus.com/, natomiast listę otwartych rekrutacji znajdziesz na https://about.opennexus.com/kariera/

Jędrzeja znajdziesz na LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/jedrzej-anuszkiewicz-michalek/

Wspomniane książki to Pracować Inaczej F. Laloux i Turkusowe Rewolucje (https://turkusowerewolucje.pl/).