Opublikowano: 05.01.2019

Jak odnowić Certyfikat Scrum Alliance?

Jak odnowić Certyfikat Scrum Alliance?

Wszystkie certyfikaty wydane przez Scrum Alliance są ważne dwa lata. W lutym 2019 Scrum Alliance wprowadza nowe zasady odnawiania certyfikatów, dlatego zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje.

Do utrzymania certyfikacji Scrum Alliance wymaga dwóch rzeczy:

  1. Wykazania się zdobyciem nowej wiedzy
  2. Wniesienia opłaty członkowskiej

Edukacja Scrum

Utrzymanie certyfikacji w Scrum Alliance bazuje na ciągłej edukacji. Dlatego odnawiając swój certyfikat musisz się wykazać zdobyciem punktów edukacyjnych - Scrum Education Unit (SEU). Przelicznik jest dość prosty - jedna godzina edukacji to jeden SEU. Ilość punktów, potrzebnych do odnowienia, zależy od posiadanego certyfikatu.

CertyfikatWymagane SEU (co dwa lata)
CSM, CSPO, CSD20
A-CSM, A-CSPO30
CSP-SM, CSP-PO40

Jeżeli posiadasz więcej niż jeden certyfikat to potrzebujesz zgłosić wszystkie punkty dla najbardziej zaawansowanego z nich i dodatkowo 50% pozostałych. Na przykład, jeżeli masz zarówno CSM i CSPO to musisz wykazać się 30-ma godzinami edukacji.

Scrum Alliance zdefiniował sześć kategorii, w których można zbierać punkty. Są to:

  • Kategoria A: Scrum Alliance Scrum Gathering. Scrum Alliance zdefiniowało trzy rodzaje Scrum Gathering: Global, Regional i Scrum Alliance Groups. Możesz zdobywać punkty za uczestnictwo w międzynarodowych konferencjach i spotkaniach lokalnych grup Scrumowych. Jest to bardzo istotna zmiana, bo do tej pory pod tą kategorię podpadały tylko globalne wydarzenia. Pod tą kategorią możesz raportować też spotkania Scrum User Groups, w tym jedynej polskiej grupy, czyli ALE Krakow.
  • Kategoria B: Szkolenia i Coaching dostarczone przez Scrum Alliance. Pod tą kategorię podpadają wszystkie szkolenia prowadzone przez Certified Scrum Trainer (CST) i Registered Education Provider (REP) oraz coaching ze strony Certified Enterprise Coach (CEC). Mentoring od CST również jest zaliczany do tej kategorii. Co istotne, szkolenia certyfikacyjne Scrum: Certified ScrumMaster (CSM), Certified Scrum Product Owner (CSPO) i Certified Scrum Developer (CSD) też pozwalają na otrzymanie punktów.
  • Kategoria C: Zewnętrzne Wydarzenia. Tu możesz zaraportować uczestnictwo w wydarzeniach Agile nie organizowanych przez Scrum Alliance, takich jak konferencje, spotkania lokalnych grup, czy szkolenia nie prowadzone przez CST lub REP.
  • Kategoria D: Wolontariat. Pod tą kategorię podpadają wszystkie prace niezarobkowe, wykonywane dla grup lub organizacji, które nie są Twoim pracodawcą.
  • Kategoria E: Asynchroniczna Edukacja. Tutaj możesz zaraportować przygotowywanie (ale już nie prowadzenie) prezentacji, pisanie blogów, artykułów i książek; szkolenia on-line.
  • Kategoria F: Synchroniczna Edukacja. Pod tą kategorię podpada czas spędzony na zdobywaniu wiedzy od innych praktyków Scrum, np. współprowadzenie szkoleń Scrum, czy uczestnictwo w webinariach.

Opłata członkowska

Oprócz wykazania się nową wiedzą, do odnowienia certyfikatu potrzebne jest wniesienie opłaty członkowskiej. Jej wysokość również zależy od certyfikatu:

CertyfikatOpłata członkowska (co dwa lata)
CSM, CSPO, CSD100 USD
A-CSM, A-CSPO175 USD
CSP-SM, CSP-PO250 USD

Jeżeli posiadasz więcej niż jeden certyfikat to płacisz tylko za ten najbardziej zaawansowany. Na przykład, jeżeli masz zarówno CSM i CSPO to opłata wyniesie 100$.

Na stronie Scrum Alliance znajdziesz również kalkulator pozwalający wyliczyć opłatę i wymagane SEU.

Zdobycie kolejnego certyfikatu

Jeżeli masz już jeden certyfikat i zdobędziesz kolejny, to automatycznie następuje przedłużenie ich ważności. Na przykład, jeżeli jesteś już CSM a zrobisz CSPO to oba certyfikaty będą ważne przez następne dwa lata.

Jeżeli masz dalsze pytania co do odnowienia certyfikatów, to napisz do nas.

Autor:

Tomasz Wykowski

Tomasz Wykowski

Międzynarodowy gawędziarz i jedyny polski trener Scrum Alliance. Ciągle poszukuje nowych rozwiązań.