Modele Skalowania Scruma

Zanim zapoznasz się z modelami skalowania przeczytaj najpierw wcześniejszy artykuł o tym, czy można skalować Scrum i zapoznaj się z pułapkami skalowania. Jeżeli wciąż jesteś pewien, że chcesz iść tą drogą to zapraszam Cię do lektury.

Na ten moment masz do wyboru kilka modeli skalowania opartych o Scruma.

LeSS (Large Scale Scrum)

Bas Vodde i Craig Larman bazując na swoich doświadczeniach z tworzeniem dużych produktów (między innymi z Nokia Networks i Valtech) stworzyli model LeSS (Large Scale Scrum). Informacje na jego temat można znaleźć w trzech książkach Basa i Craiga (“Scaling Lean & Agile Development: Thinking and Organizational Tools for Large-Scale Scrum", “Practices for Scaling Lean & Agile Development: Large, Multisite, and Offshore Product Development with Large-Scale Scrum" i „Large-Scale Scrum: More with LeSS”). W szczególności polecam tą najnowszą z 2017 roku, niezależnie czy pracujesz z jednym czy z wieloma zespołami. Duża jej część, wraz z różnymi case studies, filmami i innymi artykułami możesz znaleźć na stronie LeSS. Z uwagi na ilość dostępnej informacji oraz otwartość LeSSa zdecydowanie rekomenduje to podejście wszystkim zainteresowanym.

Więcej na temat LeSS dowiesz się z naszej bazy wiedzy oraz szkoleń Certified LeSS Basics i Certified LeSS Practictioner.

Nexus

Nexus został zdefiniowany przez Kena Schwabera, twórcę Scruma. Ken opisało go w 11-to stronnicowym Nexus Guide, więc dostępność informacji na jego temat jest dość znikoma. W tym roku ma się pojawić książka opisująca więcej szczegółów. Możesz też wziąć udział w szkoleniu Scaled Professional Scrum prowadzone przez Professional Scrum Trainer.

Scrum@Scale

Kolejny model to Scrum@Scale Jeffa Sutherlanda. Jeff oparł swój model na koncepcji fraktali. Czyli kilka zespołów Scrumowych składa się na komórkę, w której Scrum Masterzy synchronizują sie na Scum of Scrums, a Product Ownerzy na tzw. "Meta Scrum". Na stronie Scrum.Inc można znaleźć kilka case study opisujących zastosowanie modelu w praktyce. Niestety jedyną znaną mi metodą na zdobycie wiedzy o tym frameworku jest uczestnictwo w szkoleniu.  

Enterprise Scrum

Ostatni framework to Enterprise Scrum Mike’a Beedle. Znam go tylko pobieżnie z informacji, którymi Mike podzielił się na liście dyskusyjnej trenerów. Nie kojarzę żadnego oficjalnego źródła, gdzie można zdobyć dużo informacji na ten temat, poza oficjalnymi szkoleniami. Jednak biorąc pod uwagę nazwisko autora, że jest tam dużo ciekawych pomysłów wartych do przetestowania.

/Aktualizacja z 27.07.2020/ W związku z tragiczną śmiercią Mike w 2018 roku, Enterprise Scrum nie jest rozwijany.

SAFe

SAFe (Scaled Agile Framework) wykorzystuje wprawdzie koncepcje i słownictwo Scruma jednak jest oparty w dużej mierze na klasycznym podejściu do tworzenia produktów. Dlatego sięgaj po niego jedynie, gdy Twoja organizacja nie jest jeszcze gotowa do pełnej transformacji. Więcej na temat SAFe możesz przeczytać na oficjalnej stronie.

Które podejście wybrać?

Pytania, na które Twoja organizacja musi odpowiedzieć to nie "które podejście wybrać?" ale "Czy musimy się skalować?" i "Jakie problemy chcemy rozwiązać?". Dzięki temu dowiesz się po co sięgnąć i jakie eksperymenty przeprowadzić.