Opublikowano: 14.07.2018

Nowe certyfikacje Scrum Alliance

Nowe certyfikacje Scrum Alliance

Jeżeli chcesz rozwijać swoje kompetencje, to pewnie Cię zainteresuje, że na początku 2018 roku Scrum Alliance wprowadziło nowe ścieżki rozwoju. Odpowiadając na potrzeby praktyków, organizacja stworzyła osobne ścieżki dla każdej z roli Scrumowej, czyli Scrum Mastera, Product Ownera i członka Zespołu Developerskiego. Każda ścieżka zawiera trzy poziomy, a każdy poziom określa wyraźnie tzw. Cele Edukacyjne (Learning Objectives), czyli wiedzę i umiejętności, które trzeba posiadać, żeby dostać certyfikację. Scrum Alliance nie określa jak zrealizować te Cele, pozostawiając to w gestii certyfikowanych trenerów (Certified Scrum Trainer) i Coachów (Certified Enterprise Coach). Poza pierwszym poziomem, żeby osiągnąć kolejny musisz również wykazać się rocznym doświadczeniem. Inaczej mówiąc, żeby dostać certyfikację Certified Scrum Professional, musisz udowodnić, że masz dwa lata doświadczenia w danej roli, a trener lub coach ma potwierdzić, że spełniłeś Cele Edukacyjne dla wszystkich trzech kolejnych poziomów.

Ścieżki rozwoju dla Scrum Masterów i Product Ownerów są już dostępne od zeszłego roku. Ścieżka dla członków zespołu ma się pojawić do końca roku.

Certifikacje Podstawowe

Trzy podstawowe certyfikacje, czyli Certifikaty Certified ScrumMaster, Certified Scrum Product Owner i Certified Scrum Developer możesz uzyskać przez udział w szkoleniu. W tym przypadku nie potrzebujesz wsześniejszego doświadczenia, ani dodatkowa wiedzy, choć z pewnością Ci się przydadzą.

Zobacz również na Egzamin Certified ScrumMaster.

Certyfikacje Zaawansowane

Jeżeli posiadasz podstawową certyfikację oraz co najmniej rok doświadczenia to możesz skorzystać z programu zaawansowanego. Certyfikaty Advanced Certified ScrumMasterSM (A-CSMSM) lub Advanced Certified Scrum Product OwnerSM (A-CSPOSM), możesz otrzymać przez szkolenie, lub coaching.

Certyfikacje Certified Scrum Professional (CSP)

Certified Scrum Professional® (CSP®) to certyfikat potwierdzający praktyczną znajomość Scruma.

Do otrzymania tej certyfikacji musisz:

Szczegóły dotyczące certyfikacji i terminy kursów są dostępne na Stronie Scrum Alliance.

Jak sprawdzić, kto posiada zaawansowane certyfikaty?

Lista osób, które posiadają certyfikaty Scrum Alliance dostępna jest na stronie Scrum Alliance.

Zaawansowane szkolenia Scrum w Polsce

Na ten moment w Polsce nie ma jeszcze zaplanowanych żadnych szkoleń z nowego programu. Pracujemy jednak nad tym, żeby uruchomić je na jesieni. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej to napisz do nas.

Odnawianie certyfikatu CSP

Utrzymanie certyfikacji dla CSP® bazuje na ciągłej edukacji i zdobywaniu punktów edukacyjnych - Scrum Education Unit (SEU). Przelicznik jest dość prosty - jedna godzina edukacji równa się jeden SEU, a Certyfikat odnawia się co 2 lata. Jeżeli posiadasz jeden certyfikat CSP®-SM lub CSP®-PO to musisz w tym czasie zdobyć 40 SEU. Jeżeli oba te tytuły, to od 2019 roku musisz wykazać się 60 SEU. Scrum Alliance zdefiniował sześć kategorii, w których można zbierać punkty. Są to:

  • Kategoria A: Scrum Alliance Scrum Gathering. Scrum Alliance zdefiniowało trzy rodzaje Scrum Gathering: Global, Regional i Scrum Alliance Groups. Możesz zdobywać punkty za uczestnictwo w międzynarodowych konferencjach i spotkaniach lokalnych grup Scrumowych. Jest to bardzo istotna zmiana, bo do tej pory pod tą kategorię podpadały tylko globalne wydarzenia. Pod tą kategorią możesz raportować też spotkania Scrum User Groups, w tym jedynej polskiej grupy, czyli ALE Krakow.
  • Kategoria B: Szkolenia i Coaching dostarczone przez Scrum Alliance. Pod tą kategorię podpadają wszystkie szkolenia prowadzone przez Certified Scrum Trainer (CST) i Registered Education Provider (REP) oraz coaching ze strony Certified Enterprise Coach (CEC). Mentoring od CST również jest zaliczany do tej kategorii. Co istotne, szkolenia certyfikacyjne Scrum: Certified ScrumMaster (CSM), Certified Scrum Product Owner (CSPO) i Certified Scrum Developer (CSD) też pozwalają na otrzymanie punktów.
  • Kategoria C: Zewnętrzne Wydarzenia. Tu możesz zaraportować uczestnictwo w wydarzeniach Agile nie organizowanych przez Scrum Alliance, takich jak konferencje, spotkania lokalnych grup, czy szkolenia nie prowadzone przez CST lub REP.
  • Kategoria D: Wolontariat. Pod tą kategorię podpadają wszystkie prace niezarobkowe, wykonywane dla grup lub organizacji, które nie są Twoim pracodawcą.
  • Kategoria E: Asynchroniczna Edukacja. Tutaj możesz zaraportować przygotowywanie (ale już nie prowadzenie) prezentacji, pisanie blogów, artykułów i książek; szkolenia on-line.
  • Kategoria F: Synchroniczna Edukacja. Pod tą kategorię podpada czas spędzony na zdobywaniu wiedzy od innych praktyków Scrum, np. współprowadzenie szkoleń Scrum, czy uczestnictwo w webinariach.

Wysokość opłaty to 250 USD.

Tomasz Wykowski

Tomasz Wykowski

Międzynarodowy gawędziarz i jedyny polski trener Scrum Alliance. Ciągle poszukuje nowych rozwiązań.