28.12.2017 Artykuły

Podsumowanie 2017

Rok 2017 był dla nas bardzo intensywny. Koniec roku to idealny czas na podsumowanie naszej pracy.

Zespół ProCognita

ProCognita rozrosła się do 6 osób na stałe mieszkających w dwóch polskich stolicach. Szybko zauważyliśmy, że problemy zespołów rozproszonych nie omijają też nas. I po raz kolejny zasady Agile przyszły nam z pomocą:

  • Komunikacja jest kluczem. Potrzebne są spotkania synchronizujące (z dobrym sprzętem do telekonferencji), tablica do wizualizacji postępu, ale również narzędzia elektroniczne skracające nasz dystans do siebie.

  • Praca w modelu iteracyjnym pozwala dostarczać działające produkty. Co więcej, przekonaliśmy się na własnej skórze dlaczego 2-tygodniowe iteracje są lepsze od 2-miesięcznych.

  • Review i Retrospektywy najlepiej organizować twarzą w twarz - 6 naszych wewnętrznych Coach Campów było świetną inwestycją czasu.

  • Praca w parach jest najskuteczniejszą metodą dzielenia się wiedzą.

Na dwóch kontynentach

Nasza praca zaprowadziła nas do 8-miu krajów (Czechy, Indie, Irlandia, Litwa, Niemcy, Rumunia, Szwecja i Wielka Brytania) na dwóch kontynentach. Ilość czasu spędzonego w podróży była ogromna. Lekcja z tej obserwacji to utrzymać właściwy work - life balance czego i Wam w nadchodzącym roku życzymy.

Dzielenie się wiedzą

Przeprowadziliśmy ponad 40 szkoleń, na których gościliśmy ponad 500 uczestników. Wiemy, że szukacie wiedzy dlatego pracujemy nad nowymi programami szkoleniowymi na przyszły rok. Dla ułatwienia zapisów stworzyliśmy nową stronę internetową oraz możliwość zakupu voucherów. Na naszym blogu umieściliśmy prawie 30 artykułów i wiemy, że często z nich korzystacie. Dzieliliśmy się też z Wami wiedzą podczas konferencji i spotkań Agile. W sumie wystąpiliśmy aż 18 razy. Wspieraliśmy konferencje ABE, ABE light, ACE, PDD oraz wiosenny i jesienny ACC PL.

Dziękujemy Wam serdecznie za wszystkie pytania oraz za to, że wielu z Was odważyło się wypróbować proponowane przez nas podejścia i dzieliliście się z nami swoimi obserwacjami. Ta część naszej pracy daje nam ogromny zastrzyk pozytywnej energii dlatego już planujemy nasze wystąpienia na 2018 rok. Jeśli chcecie abyśmy przyjechali do Waszego miasta czy Waszej firmy dajcie nam znać.

Uczenie się

Sami też dzielnie zdobywaliśmy nową wiedzę. Jako jedni z pierwszych uczestniczyliśmy w szkoleniach Scrum for Hardware i Certified Agile Leadership. Zdobyliśmy akredytację LeSS-Friendly Scrum Trainer pozwalającą nam na prowadzenie jednodniowego szkolenie Certified LeSS Basics. Przeszkoliliśmy się ze Scruma (Certified ScrumMaster, Certified Scrum Product Owner), LeSSa (Certified LeSS Practitioner), budowania produktów (Product Owner Key Skills), a także z opowiadania historii (Story Telling). Każdą wiedzę, którą zdobywamy przekazujemy dalej. Proces nauki nigdy się nie kończy i w najbliższym roku również planujemy poszerzać naszą wiedzę o nowe domeny.

Do zobaczenia w przyszłym roku

To był bardzo intensywny, wymagający, a przede wszystkim interesujący rok. Z oczekiwaniem spoglądamy w przyszłość. Co przyniesie nam 2018? Jeszcze nie wiemy, ale z pewnością się tym z Wami podzielimy!

Szczęśliwego Nowego Roku!