ROTI, czyli zysk z zainwestowanego czasu.

Czy wychodzisz ze swoich spotkań z poczuciem dobrze spędzonego czasu? A czy pozostali uczestnicy mogą powiedzieć to samo?

Jeżeli odpowiedż na te pytanie brzmi nie, to gorąco sugeruję Ci przygotować następne spotkanie z wykorzystaniem narzędzii facylitacji. Zacznij od tego, jak w pięciu krokach mieć lepsze spotkania, a potem skorzystaj ze ściągi dla facylitatora.

Jeżeli odpowiedź na drugie pytanie brzmi “nie wiem” to może warto sprawdzić jak odebrali Twoje spotkanie jego uczestnicy. ROTI czyli Return on Time Invested, albo Zysk z Zainwestowanego Czasu, to proste narzędzie do facylitacji, dzięki któremu szybko dowiesz się jaką wartość wynoszą Twoi współpracownicy.

Jeżeli chesz zebrać ROTI, to wystarczy na koniec spotkania poprosić wszystkich uczestników, aby ocenili je w skali od 1 do 5, gdzie:

  1. Strata: Zmarnowałam/-em swój czas.

  2. Negatywne: Włożyłam/-em więcej czasu niż wynoszę ze spotkania.

  3. Neutralnie: Wynoszę tyle, ile włożyłam/-em.

  4. Pozytywne: Wynoszę więcej niż włożyłam/-em.

  5. Czysty zysk: To był bardzo dobrze zainwestowany czas.

Możesz odpowiedzi zebrać anonimowo na karteczkach. W takiej sytuacji rozważ poproszenie uczestników o napisanie, co by się musiało stać, żeby dali wyższą ocenę. Tu uwaga, unikaj sformułowań typu “jeżeli nie daliście piątki, to napiszcie jak zrobić to spotkanie lepszym”. Raz tak spróbowałem i miałem same piątki w odpowiedziach. Jeżeli nie masz czasu na taką formę głosowania, to poproś uczestników, żeby swoją ocenę pokazali na palcach. Najlepiej wszyscy na raz, żeby wcześniejsze odpowiedzi nie wpływały na te późniejsze.

Łatwiej będzie gdy pokażesz co oznaczają odpowiednie cyfry. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie niewielką ściągę.

Kiedy stosować ROTI

Jak z każdym narzędziem stosuj ROTI, gdy widzisz wartość z zebrania informacji zwrotnej. Nie ma raczej sensu pytać o nie po każdym możliwym spotkaniu. Ja je sprawdzam gdy na przykład robię nowy warsztat, albo chcę się upewnić, że uczestnicy widzą korzyść z zorganizowanej sesji mentoringowej. Często używam go, gdy wydaje mi się, że spotkania są nieefektywne i ludzie na nich cierpią. W takiej sytuacji, zanim zaproponuję zmianę sposobu facylitacji, zastosuję ROTI, żeby się upewnić, że to nie tylko moja subiektywna ocena.

Odwrócone ROTI

Na zakończenie jeszcze jedna technika. Możesz zapytać swoich uczestników na początku spotkania o odwrócone ROTI, czyli “co się musi wydarzyć na tym spotkaniu, żebyście dali na koniec ocenę 5”. I odpowiednio dopasować spotkanie do oczekiwań uczestników, albo powiedzieć, dlaczego czegoś nie zrobicie na tym spotkaniu.