Sprint Planning w zarysie

25.10.2018

Jeżeli chcemy coś dostarczyć na koniec Sprintu, to fajnie by było ustalić co to będzie. Dlatego Sprint zaczyna się od Planowania (Sprint Planning). Jego celem jest ustalenie celu i zakresu Sprintu. Nasz Zespół jest odpowiedzialny za realizację tego celu. To on najlepiej wie ile jest w stanie zrobić. I jak to zrobić. Dlatego na Planning zaproś cały zespół. Z drugiej strony, to Product Owner musi wiedzieć jakie są jego priorytety, więc on też musi się pojawić. Inaczej mówiąc PO ustali co jest najważniejsze, a Zespół ile elementów z Backlogu jest w stanie zrobić w ciągu najbliższego Sprintu.

W trakcie spotkania chcemy ustalić dwie rzeczy. Po pierwsze CO jest do zrobienia. W tym celu musimy wiedzieć co Product Owner chce osiągnąć. Inaczej mówiąc musi on mieć uporządkowany Rejestr Produktu (Product Backlog), z jasno określonymi najważniejszymi rzeczami do zrobienia. Jeżeli tego nie ma, to znaczy, że nie przygotowaliście się w trakcie Porządkowania Rejestru (Backlog Refinement). Jeżeli Rejestr jest dobrze przygotowany, to ta część będzie stosunkowo prosta. Praktycznie zawsze Zespół ma pytania do PO, więc jego obecność w tym czasie jest obowiązkowa.

Druga część to ustalenie JAK wykonać pracę. Tutaj najczęściej Zespół definiuje jakie zadania trzeba wykonać, jak są czasochłonne, w jakiej kolejności, gdzie są ryzyka i zależności. W tej części obecność PO jest opcjonalna ale ponieważ wciąż pojawiają się pytania to fajnie mieć dostęp do PO, nawet jeżeli jest tylko pod telefonem.

Zwykle oba tematy omawiane są na jednym spotkaniu. Niektóre Zespoły wolą jednak omówić pierwszy temat z PO, a następnie tworzą projekt (design) rozwiązania na osobnym spotkaniu, w trakcie którego PO siedzi gdzieś blisko, żeby móc odpowiedzieć na ewentualne pytania. W wyniku tego drugiego spotkania Zespół może również zasugerować zmianę zakresu Sprintu, jeżeli uzna, że pracy jest więcej lub mniej niż początkowo zakładano.

Efektem takiego spotkania będzie plan na najbliższy Sprint, czyli Rejestr Sprintu (Sprint Backlog).

Planowanie zajmuje zwykle 1-2 godziny na jeden tydzień Sprintu. Nie powinno przekraczać jednego dnia (8h) na miesiąc, bo to sugeruje, że albo próbujecie zrobić perfekcyjny plan (a to się nie uda), albo nie poświęciliście wystarczająco czasu, żeby przygotować Rejestr Produktu w trakcie Porządkowania. Zbyt długie spotkania planujące nie są też efektywne z uwagi na zwyczajne zmęczenie.

Co na planowaniu robi Scrum Master? Przede wszystkim upewnia się, że spotkanie się odbyło i zakończyło się sukcesem. Jeżeli potrzeba to moderuje spotkanie, chociaż docelowo chciałbym, żeby to Zespół sam był w stanie je przeprowadzić, nawet gdy SM ma urlop.

Może się też okazać, że będą wam potrzebni różni eksperci biznesowi lub techniczni. Zaproście ich również na to spotkanie, żeby nie odkładać pytań na później, albo jeszcze gorzej, zgadywać odpowiedzi.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, dodaj pierwszy!

Dodaj komentarz