Podcast Biznes Odczarowany

Rozpraszamy iluzje dookoła prowadzenia firmy i pokazujemy co naprawdę działa.

Odcinki:

 • Falcon V Systems: Jak LeSS pomaga osiągać cele?
  #3

  Falcon V Systems: Jak LeSS pomaga osiągać cele?

  Małgorzata Górska

  Ilu managerów potrzebuje 40 pracowników i ile osób jest niezbędnych do zarządzania kierunkiem rozwoju produktu (czyli ilu potrzeba Product Ownerów)?

  Założona w 2018 roku firma Falcon V Systems od samego początku była projektowana tak, aby mogła szybko reagować na potrzeby rynku. Zaprosiliśmy do rozmowy Małgorzatę Górską, COO firmy, żeby opowiedziała nam jak płaska struktura organizacji oraz wykorzystanie frameworka LeSS (Large-Scale Scrum) wspiera taki sposób pracy.

  Rozmawiamy o tym, jak pięć interdyscyplinarnych zespołów współpracuje ze sobą, żeby co dwa tygodnie dostarczyć kolejną wersję produktu. Patrzymy na różne aspekty samoorganizacji, w tym podejmowanie decyzji przez tak dużą grupę i ile czasu potrzeba, żeby zmienić strukturę organizacji, oraz po czym poznać, czy podejmowane eksperymenty przynoszą oczekiwane rezultaty. Oczywiście poruszamy też kwestie inżynieryjne, czyli w jaki sposób taka grupa może efektywnie tworzyć jeden produkt i w jaki sposób może upraszczać swoje procesy.

  Nie zapomnieliśmy o pracy zdalnej i procesie rekrutacji, czyli na co firma zwraca uwagę szukając nowych pracowników.

  Więcej na temat Falcon V System dowiesz się na https://falconvsystems.com/

  ps. Siedziba firmy jest w Gdyni, mimo, że Tomek mówi, że są w Gdańsku :)

 • Ethworks: budowanie kultury inżynieryjnej w software house
  #2

  Ethworks: budowanie kultury inżynieryjnej w software house

  Marek Kirejczyk

  Marek Kirejczyk pięć lat temu założył firmę Ethworks, która w zeszłym roku stała się częścią TrustToken. Zaprosiliśmy Marka do podcastu Biznes Odczarowany, żeby porozmawiać o tym jak osiągać cele jako software house, jak znaleźć swoją niszę, jak budować firmę, jak robić marketing i wreszcie czy i jak można sprzedać software house.

  W trakcie rozmowy poruszyliśmy też tematy inżynieryjne takie jak zaangażowanie założycieli firmy w kulturę techniczną firmy, udział w open source, dobre praktyki inżynieryjne oraz, czy klienci są gotowi zapłacić za programowanie w parach. Nie zabrakło oczywiście tematu rekrutacji i znalezienia oraz zatrzymania dobrych pracowników.

  Rozmawiamy również o budowaniu struktury firmy i o unikaniu pułapki automatycznego kopiowania rozwiazań z firm z Doliny Krzemowej.

  Marka znajdziecie na Twiterze: https://twitter.com/ethmarek

 • #1

  Jak inFakt osiąga cele w biznesie?

  Sebastian Bobrowski

  Jak skutecznie łączyć OKRy ze Scrumem, jak stawiać przed zespołami cele nastawione na rezultaty, a nie samo działanie i jak szybko testować hipotezy?


  W pierwszym odcinku podcastu Biznes Odczarowany Tomasz Wykowski z ProCognity rozmawia z Sebastianem Bobrowskim, CTO i współzałożycielem inFaktu o tym, jak firma osiąga cele:
  - Jak ustalają, co będą, a czego nie będą robić i dlaczego tych pierwszych rzeczy jest tak mało? 
  - Jak co dwa tygodnie omawiają postępy na wspólnym firmowym Review? 
  - Po czym poznają, że muszą zmienić cele? 
  - Do czego służy “przycisk wstydu”? 

  Więcej na temat Sebastiana dowiecie się z www.linkedin.com/in/sebastian..., natomiast o inFakcie przeczytasz na www.infakt.pl