Get Agile Podcast

Interesują Cię opinie ekspertów, szukasz inspiracji?

Zapraszamy na nasz podcast #GetAgile

Lista odcinków

 • Get Agile #18

  How did Menlo culture make it succeed in the pandemic world?

  Richard Sheridan

  Menlo Innovations has created a unique culture of teamwork, collaboration, communication, and relationship. This led to specific practices, such as the whole company working only in pairs, having one stand-up for the 50-60 people that last 13 minutes, high-tech anthropologist observing users, visual planning, and extreme interviewing.

  But in March 2020 everything has changed, as the whole company was moved to the virtual world. In this interview, Tomasz Wykowski from ProCognita talks with Richard Sheridan, CEO of Menlo Innovations on how the company succeeded in the pandemic world. Join them to learn about experiments Menlonian did, how they adapted their practices to the new reality, what worked, and what didn’t.
  Learn more about Joy at Menlo https://menloinnovations.com/our-way.
  You can visit Menlo virtually at https://menlo.cc/factorytour.

  Books about Menlo Innovations:
  - Joy, Inc.: https://menlo-innovations.myshopify.c...
  - Chief Joy Officer: https://menlo-innovations.myshopify.c...
  - A Friday Filled with Joy: https://menlo-innovations.myshopify.c...

 • Get Agile #17

  How can the Agile movement help companies affected by disruption?

  Robin Dymond

  Many managers hold assumptions that stop their companies from changing the way they operate. Pandemic, climate change, and other recent disruptions have challenged these assumptions, making supply chains fragile, introducing chaos in stable environments, and forcing companies to question their core business practices.

  Tomasz Wykowski from ProCognita discusses with Robin Dymond, Certified Scrum Trainer how the Agile movement can help non-software firms, including construction and oil & gas companies, go through the profound change - how to create more adaptive and more resilient organizations, how and where to start, how to reach leaders from these companies, and how to build trust with them. Additional resources:

  - Learn more about Robin Dymond and his work at Innovel website: www.innovel.net

  - New UN report: Step up climate change adaptation efforts, or face huge disruption https://phys.org/news/2021-11-climate...

  - Extreme Weather Cost U.S. Taxpayers $99 Billion Last Year, and It Is Getting Worse https://www.americanprogress.org/arti...

  - Climate change: Disruption, risk and opportunity https://www.sciencedirect.com/science...

  - Climate Disruption Is Now Locked In. The Next Moves Will Be Crucial. https://www.nytimes.com/2020/09/22/cl...

 • Get Agile #16

  Fearless Change

  Linda Rising
 • Get Agile #15

  Changing Company Culture

  Scott Dunn

  Tomasz Wykowski i Scott Dunn, Certified Scrum Trainer omawiają kulturę firmy i dlaczego często prowadzi ona do niepowodzenia adopcji Agile. Dowiedz się, co musisz wiedzieć o kulturze lidera, jak zrozumieć, gdzie obecnie korzystasz z modelu wartości konkurencyjnych, jak stworzyć wizję tego, gdzie chcesz być, i wreszcie, jak zaprojektować eksperymenty, które pomogą w reszta. Wraz ze zmianą kultury firmy zmienia się także rola lidera, przechodząc od „eksperta” do „coacha i facylitatora”.

 • Get Agile #14

  Building the versatile organization

  Jurgen Appelo

  W tym odcinku Tomasz Wykowski rozmawia z Jurgenem Appelo, twórcą ruchu Management 3.0. Dołącz do nich, aby poznać pomysły stojące za wszechstronną organizacją i jak organizacje mogą prosperować w świecie po Covidzie. Dowiedz się, dlaczego firmy powinny zrezygnować z podejścia produktowego i skupić się na projektowaniu spójnego doświadczenia dla swoich użytkowników, jak zapewnić współpracę między działami organizacyjnymi, jakie są wyzwania związane z narzędziami takimi jak OKR i jak ich uniknąć. Dowiesz się również, dlaczego Jurgen uważa, że ​​stabilne zespoły nie są już optymalnym rozwiązaniem dla firm i jaka jest alternatywa.

   

  Dowiedz się więcej o Jurgen na https://procognita.com/company/team/trainers/jurgen-appelo  oraz https://jurgenappelo.com/ . Możesz również przeczytać o Shiftup na https://shiftup.work/ 

  Wspomniane książki:

 • Get Agile #13

  Why is Scrum Minimally Prescriptive?

  Angela Johnson

  Dołącz do Tomasza Wykowskiego i Angeli Johnson, Certified Scrum Trainer z Collaborative Leadership Team. Dowiedz się, dlaczego Scrumowi brakuje wielu praktyk Agile, takich jak User Stories, Velocity czy Definition of Ready, dlaczego w kursach Scrum bardziej chodzi o oduczanie się niż uczenie się i dlaczego rozpoczęcie korzystania ze Scrum może być przerażające. Na koniec dowiedz się, czym są A-word i Project Management Hangover.

 • Get Agile #12

  Working in Remote Environment

  Lisette Sutherland

  Dołącz do Tomasza Wykowskiego i Lisette Sutherland, dyrektor Collaboration Superpowers. Dowiedz się, co robić, a czego nie, aby efektywnie pracować w środowisku zdalnym. Dowiedz się, dlaczego przyszłość staje się hybrydowym środowiskiem pracy i jak się do niego przygotować.

 • Get Agile #11

  Training from the Back of the Room

  Nicole Fleming

  Dołącz do Tomasza Wykowskiego i Nicole Fleming, Trening Training From the Back of the Room Certified Trainer i Certifier. Dowiedz się o uczeniu się opartym na funkcjonowaniu mózgu i o tym, jak sprawić, by trening był bardziej efektywny i angażujący. Dowiedz się, jak przejść ze sceny, aby być przewodnikiem dla swoich uczestników. Odkryj zasady podejścia „Trening Training From the Back of the Room” i dowiedz się, jak przenieść swoje zajęcia fizyczne do wirtualnego świata.

  Dowiedz się więcej o Nicole na https://www.linkedin.com/in/nicole-fleming-b6726a10/ oraz o jej kursach na https://flemingservices.biz/

  Więcej materiałów na temat Trening Training From the Back of the Room

 • Get Agile #10

  Professional Coaching in Agile

  Lucia Baldelli

  W tym odcinku Tomasz Wykowski rozmawia z Lucią Baldelli, ICF Certified Professional Coach i Scrum Alliance Certified Enterprise Coach o wprowadzeniu profesjonalnego coachingu do świata Agile. Posłuchaj ich rozmowy, aby dowiedzieć się, jak Lucia współpracuje zarówno z zespołami, jak i kierownictwem, jak tworzy kontrakty i buduje zaufanie oraz kiedy jest właściwy moment, aby przekazać wiedzę, opcje lub pytania.

  Dodatkowe linki:

  Międzynarodowa Federacja Coachingu (ICF): https://coachingfederation.org/
  Program Agile Coachingu Scrum Alliance: https://www.scrumalliance.org/agile-coaching

 • Get Agile #9

  Stakeholders Value

  Tom Gilb

  W tym odcinku Tomasz Wykowski rozmawia z Tomem Gilbem na temat definiowania wartości klienta. Poznaj metodę EVO Toma i dowiedz się, dlaczego jeden cel nie wystarczy dla Twojego produktu.

  Wykład Toma w TedxTrondheim „Quantify the un-quantifiable” https://www.youtube.com/watch?v=kOfK6rSLVTA

  Książkę Tom’s Value Requirements znajdziesz w Bazie Materiałów.

 • Get Agile #8

  Mob Programming

  Woody Zuill

  W tym odcinku Tomasz Wykowski rozmawia z Woodym Zuillem na temat Mob Programming. Dołącz do nich, aby dowiedzieć się, skąd pochodzi nazwa, jak zacząć, czego się spodziewać podczas sesji Mob Programmingu i poznać typowe pułapki, których należy unikać.

 • Get Agile #7

  Scrum Patterns

  Arne Ahlander

  W tym odcinku Tomasz Wykowski rozmawia z Arne Ahlanderem, Certified Scrum Trainer ze Szwecji na temat wzorców Scrum.

   

  Linki do wzorców Scrum:

 • Get Agile #6

  Kaizen - making employee life easier

  Kiro Harada

  W tym odcinku Tomasz Wykowski rozmawia z Kiro Harada, Agile Practitioner z Japonii, który był zaangażowany w rozwój systemu łańcucha dostaw dla Toyoty. Posłuchaj ich rozmowy o tym, jak początkowo źle rozumiano Toyota Production System i jak przenieść zasady Lean do świata tworzenia oprogramowania.

  Dowiedz się więcej o Kiro i jego firmie na https://www.attractor.co.jp/english/

  Wzorce Scrum można znaleźć na http://scrumbook.org/

  Książki wymienione podczas rozmowy:

 • Get Agile #5

  Agile Engineering Practices

  Ron Jeffries and Chet Hendrickson

  W tym odcinku Tomasz Wykowski rozmawia z Ronem Jeffriesem i Chetem Hendricksonem - osobami, które były zaangażowane w tworzenie: Extreme Programming, Agile Manifesto (Ron jest jednym z autorów, Chet jest pierwszym sygnatariuszem) oraz programu Certified Scrum Developer w ramach Scrum Alliance. Posłuchaj ich dyskusji na temat tego,jak Extreme Programming wpłynęło na sposób, w jaki oprogramowanie jest obecnie tworzone, korzyści płynące ze zwinnych praktyk inżynierskich i dlaczego tak wiele zespołów Scrum wciąż ich nie używa.

   

 • Get Agile #4

  Agile Hardware Development

  Joe Justice

  Tomasz Wykowski rozmawia z Joe Justice, Certified Scrum Trainer, prelegentem TEDx, założycielem WIKISPEED i twórcą metod Extreme Manufacturing i Scrum@Hardware. Posłuchaj, jak firmy zwiększają elastyczność w dostarczaniu produktów sprzętowych i co robi Tesla inaczej niż wszyscy inni producenci samochodów.

  Zasoby wymienione podczas rozmowy kwalifikacyjnej:

 • Get Agile #3

  It’s not about the software

  Mary and Tom Poppendieck

  Tomasz Wykowski rozmawia z Mary i Tomem Poppendieck - autorami i prelegentami, którzy przełożyli zasady i praktyki Lean na język tworzenia oprogramowania. Posłuchaj o początkach Lean i XP w Toyocie i Chryslerze i dowiedz się, jak firmy odnoszące sukcesy rozwijają swoje usługi.

   

  Znajdź książki Mary i Toma w Amazon.

 • Get Agile #2

  Descaling Organization

  Jurgen De Smet

  Tomasz Wykowski rozmawia z Jurgenem De Smetem, Certified LeSS Trainer o tym, dlaczego w dużej organizacji trudno jest zwiększyć zwinność, jak rozpocząć transformację i jakie są kluczowe zasady udanej transformacji.

  Książki wymienione podczas wywiadu:

  • „Specification by Example” Gojko Adzic
  • „Impact Mapping” Gojko Adzic
  • „Your code is a crime scene” Adama Tornhilla
 • Get Agile #1

  What are the Product Owner Key Skills?

  Gojko Adzic

  Tomasz Wykowski rozmawia z Gojko Adziciem, autorem, trenerem i konsultantem na temat kluczowych umiejętności odnoszących sukcesy Product Ownerów.
   

  Książki wymienione podczas wywiadu:

  • “The Four Steps to the Epiphany” Steve Blank
  • “Practices for Scaling Lean and Agile” Craig Larman and Bas Vodde,
  • "Four Disciplines of Execution” Chris McChesney, Sean Covey   Jim Huling
  • “Inspired” Marty Cagan
  • “What Customers Want” Anthony Ulwick
  • “Problem Frames” Michael Jackson

  Artykuły wymienione podczas wywiadu:

Sprawdź nasze pozostałe materiały

WystąpieniaBlogZasoby Agile

Bogdan Brześciński

Wsparcie klienta

Skontaktuj się ze mną

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania.