Biznes Odczarowany - książka dla liderów organizacji

W marcu 2019 roku ukazała się moja książka “Biznes Odczarowany. Scrum: jak osiągać cele, gdy wszystko się zmienia?”. Pomysł zebrania moich doświadczeń w jednym miejscu i napisania książki chodził za mną od dość dawna. Ponieważ jest już sporo dostępnej literatury na temat Agile i Scruma, długo zastanawiałem się, czy mam coś do dodania od siebie, czego czytelnicy nie znajdą w innym miejscu. Jednak w czerwcu 2018 zdecydowałem się zakasać rękawy i zebrać moje doświadczenia.

Książki o Agile i Scrum po polsku

Wiele z książek po angielsku zostało napisanych jest przez ludzi z olbrzymim doświadczeniem, więc z czystym sumieniem mogę je polecać. Jednak coraz więcej naszych klientów nie posługuje się na co dzień angielskim, ani nie zna kontekst tworzenia oprogramowania. Jednocześnie większość tłumaczeń na język polski jest kiepskiej jakości (tutaj prym wiedzie Helion z całkowitym brakiem konsekwentności w tłumaczeniu specjalistycznych zwrotów). Do tego nie mogłem znaleźć książki, która w skondensowany sposób przekazywała najważniejsze zagadnienia budowania zwinnych organizacji.

Opowiedzieć “dlaczego” i “jak”

Stworzenie książki “Biznes Odczarowany. Scrum: jak osiągać cele, gdy wszystko się zmienia?” zajęło nam (bo w przedsięwzięciu uczestniczył cały zespół ProCognity) ponad 9 miesięcy. Jest ona podsumowaniem moich obserwacji z wielu firm, które rozwijają się na dynamicznym rynku. Na ponad 170-ciu stronach opisałem dlaczego firmy muszą szybko reagować na zmiany w otoczeniu i jak Scrum wspiera taki model pracy. Opowiadam zarówno na pytania dlaczego robimy pewne rzeczy (na przykład, dlaczego mamy trzy role, dlaczego mamy ograniczenia czasowe na Sprint, i dlaczego mamy Daily), oraz jak je robimy (na przykład, jak znaleźć Product Ownera, jak ustalić długość Sprintu i jak przeprowadzić Daily). W książce zebrałem najczęstsze problemy, z którymi się spotkałem, oraz dobre praktyki, które zadziałały w innych firmach, a Karolina Karbarz uzupełniła teksty świetnymi rysunkami.

Dlaczego “Biznes Odczarowany”?

Uczestnicy moich szkoleń Certified ScrumMaster dobrze znają Baśń dla Informatyków, gdzie w przewidywalnym świecie wszystko można z góry zaplanować. Magiczne Królestwo z opowieści reprezentuje właśnie taką rzeczywistość, w której dokładna analiza pozwala odkryć wszystkie potencjalne problemy i możliwości oraz odpowiednio się na nie przygotować.Jednak większość firm działa w złożonym, nieprzewidywalnym świecie, gdzie nowe, niespodziewane wydarzenia mają olbrzymi wpływ na sukces lub porażkę. Dlatego zamiast tworzyć idealne plany, łatwiej jest nauczyć się szybko reagować na nowe informacje. Celem książki jest więc odczarowanie firm - pokazanie im jak przejść z deterministycznego świata do dynamicznej rzeczywistości i w jaki sposób osiągać cele, gdy wszystko się zmienia.

Dla kogo “Biznes Odczarowany”?

Książkę napisałem przede wszystkim z myślą o właścicielach i managerach firm, którzy szukają nowego, efektywnego sposobu działania. Nie zakładam w niej znajomości Agile, Scruma, czy nawet tworzenia oprogramowania (choć wiele przykładów pochodzi właśnie z IT). Jednak osoby pracujące w Scrumie na co dzień również znajdą w niej wiele praktycznych wskazówek, oraz sugestii, skąd mogą się brać ich obecne problemy i propozycji jak je rozwiązać.

Gdzie kupić książkę?

Książkę możesz zamówić już na stronie https://biznesodczarowany.pl/. Jest dostępna wersja papierowa, jaki i ebooki ułatwiające wyszukiwanie istotnych fragmentów.

Natomiast od kwietnia 2019 roku uczestnicy moich szkoleń Certified ScrumMaster i Certified Scrum Product Owner otrzymują książkę w wersji “Agile Box” w ramach materiałów szkoleniowych.