Opublikowano: 06.06.2012

Egzamin Certified Scrum Master

Egzamin Certified Scrum Master

Certified ScrumMaster  jest najpopularniejszym certyfikatem Scrum. Jeżeli chcesz go otrzymać, musisz spełnić kilka wymagań określonych przez Scrum Alliance, największą i najstarszą organizację promującą Scruma i przyznającą tą certyfikacje. W tym celu potrzebujesz:

  • przygotować się
  • wziąść udział w szkoleniu
  • zdać egzamin
  • zaakceptować umowę licencyjną i cieszyć się certyfikatem.

Przygotowanie

Zanim przyjdziesz na szkolenie poświęć trochę czasu, żeby zrozumieć pewne koncepcje, które pojawią się w trakcie kursu. Dzięki temu wraz z całą grupą będziemy mogli zagłębić się w zaawansowane obszary pracy Scrum Mastera. Zachęcam Cię do:

Oczywiście lista jest długa, ale im więcej przygotujesz się przed szkoleniem, tym więcej z niego wyniesiesz. Jeżeli dalej odczuwasz niedosyt to sugeruję sprawdzić linki z:

Szkolenie

Agile to zbiór wartości, które ciężko zrozumieć czytając książki i oglądając filmy. Dlatego uczestnictwo w dwudniowym szkoleniu Certified ScrumMaster jest częścią certyfikacji. Na szkoleniu pokażemy Ci inną perspektywę na tworzenie produktów. Zobaczysz, że "Robienie Agile", czyli stosowanie praktyk, to nie to samo, co "Bycie Agile". Usłyszysz, że to nie tylko kwesta innego sposobu szacowania, czy zbierania wymagań, ale przede wszystkim długoplanowa inwestycja, rodzaj kultury, wymagającej nowego sposobu myślenia i innego spojrzenia na produkty i projekty. Każde szkolenie spełnia Cele Szkoleniowe zdefiniowane przez Scrum Alliance i jest prowadzone przez Certyfikowanego Trenera Scrum (Certified Scrum Trainer, CST) co gwarantuje jego jakość.

Egzamin

Po skończonym szkoleniu trener dodaje dane uczestników do bazy Scrum Alliance. Wtedy dostajesz maila z linkiem do egzaminu. Możesz go zdawać z dowolnego miejsca, do 90 dni po kursie.

My udostępnimy Ci materiały szkoleniowe i dodatkowe linki, które będą przydatne przy przygotowaniu do egzaminu. Sam egzamin zawiera 35 pytań jednokrotnego wyboru. Zdasz, gdy odpowiesz prawidłowo na minimum 24 z nich. Nie ma limitu czasowego na przejście przez pytania. Wynik poznasz natychmiast po zakończeniu testu, wraz z listą pytań, na które udzieliłeś błędnej odpowiedzi.

Członkowstwo w Scrum Aliance

Po zdaniu egzaminu musisz jedynie zaakceptować umowę licencyjną i możesz już używać tytułu Certified ScrumMaster. Certyfikacja i człoknostwo w Scrum Alliance jest ważne przez dwa lata i jest uwzględniowe w cenie szkolenia. Na ten moment, przedłużenie członkowstwa i certyfikacji wymaga jedynie wniesienia opłaty w wysokości 100$.

Więcej informacji na temat certyfikacji możesz znaleść na stronie Scrum Alliance.

Tomasz Wykowski

Tomasz Wykowski

Międzynarodowy gawędziarz i jedyny polski trener Scrum Alliance. Ciągle poszukuje nowych rozwiązań.