Opublikowano: 06.06.2012

Egzamin Certified Scrum Master

Egzamin Certified Scrum Master

Certified ScrumMaster jest najpopularniejszym certyfikatem Scrum. Jeżeli chcesz go otrzymać, musisz spełnić kilka wymagań określonych przez Scrum Alliance, największą i najstarszą organizację promującą Scruma i przyznającą tą certyfikacje. W tym celu potrzebujesz:

  • przygotować się,
  • wziąć udział w szkoleniu,
  • zdać egzamin,
  • zaakceptować umowę licencyjną i cieszyć się członkostwem w Scrum Alliance.

Przygotowanie

Zanim przyjdziesz na szkolenie poświęć trochę czasu, żeby zrozumieć pewne koncepcje, które pojawią się w trakcie kursu. Dzięki temu wraz z całą grupą będziemy mogli zagłębić się w zaawansowane obszary pracy Scrum Mastera. Zachęcam Cię do:

Oczywiście lista jest długa, ale im więcej przygotujesz się przed szkoleniem, tym więcej z niego wyniesiesz. Jeżeli dalej odczuwasz niedosyt to sugeruję sprawdzić linki z:

Szkolenie

Agile to zbiór wartości, które ciężko zrozumieć czytając książki i oglądając filmy. Dlatego uczestnictwo w dwudniowym szkoleniu Certified ScrumMaster jest częścią certyfikacji. Na szkoleniu pokażemy Ci inną perspektywę na tworzenie produktów. Zobaczysz, że "Robienie Agile", czyli stosowanie praktyk, to nie to samo, co "Bycie Agile". Usłyszysz, że to nie tylko kwesta innego sposobu szacowania, czy zbierania wymagań, ale przede wszystkim długoplanowa inwestycja, rodzaj kultury, wymagającej nowego sposobu myślenia i innego spojrzenia na produkty i projekty. Każde szkolenie spełnia Cele Szkoleniowe zdefiniowane przez Scrum Alliance i jest prowadzone przez Certyfikowanego Trenera Scrum (Certified Scrum Trainer, CST) co gwarantuje jego jakość.

Egzamin

Po skończonym szkoleniu trener dodaje dane uczestników do bazy Scrum Alliance. Wtedy dostajesz maila z linkiem do egzaminu. Możesz go zdawać z dowolnego miejsca, do 90 dni po kursie.

My udostępniamy Ci materiały szkoleniowe i dodatkowe linki, które będą przydatne przy przygotowaniu do egzaminu. Sam egzamin zawiera 50 pytań jednokrotnego wyboru i masz na niego godzinę. Zdasz, gdy udzielisz prawidłowej odpowiesz prawidłowo na minimum 74% z nich, czyli 37. Wynik poznasz natychmiast po zakończeniu testu.

Jeżeli nie uda Ci się zdać testu za pierwszym razem, to możesz za darmo podejść do niego po raz drugi. Każda kolejna próba to koszt 25 USD. Jak do tej pory wszyscy uczestnicy naszych szkoleń, którzy podeszli do egzaminu, zdali go.

Szczegółową instrukcję jak podejść do testu znajdziesz na stronie Scrum Alliance.

Członkostwo w Scrum Aliance

Po zdaniu egzaminu musisz jedynie zaakceptować umowę licencyjną i możesz już używać tytułu Certified ScrumMaster. Certyfikacja i członkostwo w Scrum Alliance jest ważne przez dwa lata i jest uwzględnione w cenie szkolenia. Od lutego 2019 obowiązują nowe wymagania do przedłużenia certyfikacji.

Więcej informacji na temat certyfikacji możesz znaleźć na stronie Scrum Alliance.

Autor:

Tomasz Wykowski

Tomasz Wykowski

Międzynarodowy gawędziarz i jedyny polski trener Scrum Alliance. Ciągle poszukuje nowych rozwiązań.