Gdzie mogę coś przeczytać na temat Agile i Scruma?

Powtarzające się pytanie od znajomych, klientów i uczestników szkoleń to „możesz polecić coś na temat Scruma / Agile / User Stories / Retrospektyw / Planowania / Szacowania / tu wstaw swoje pytanie”. Właściwie to jest temat rzeka i przy tej ilości materiałów dostępnych w sieci większą trudnością jest wybrać te najlepsze, które mogę z czystym sercem polecić. Poniżej zebrałem wybrane, które: a) mnie najbardziej przypadły do gustu, b) są dostępne za darmo, c) najczęściej podsyłam innym. Postaram się na bieżąco rozwijać tą listę.

Co to jest Agile?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się co to jest Agile przeczytaj Manifest Agile oraz 12 Zasad Zwinnego Tworzenia Oprogramowania.

Przeczytaj również artykuł Co znaczy Agile?

Co to jest Scrum?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym jest Scrum zobacz na nasz Samouczek z podstawami Scruma

Jakie są popularne praktyki Agile wspierające Scruma?

Prawie wszystkie zespoły używające Scruma używają dobrych praktyk Agilowych. Możesz o nich poczytać w Scrum Primer autorstwa Pete Deemera, Gabrielle Benefield, Craiga Larmana i Basa Vodde oraz w Scrum and XP from the Trenches Henrika Kniberga.

Scrum PLoP zawiera olbrzymią ilość wzorców przydatnych zespołom Scrumowym.

Chet Hendrickson opisał Praktyki Inżynieryjne Agile używane przez zespoły tworzące oprogramowanie. Możesz również przeczytać artykuły o Historyjkach Użytkownika (User Stories), oraz o szacowaniu Agile przy użyciu Punktów Historyjek (Story Points) i Pokera Planującego (Planning Poker).

Czy można użyć Scruma poza IT?

Jak najbardziej. Przykładów jest sporo, możesz przeczytać o Scrumie w tworzeniu sprzętu, lub o Scrumie w zespołach sprzedaży i obsługi klienta.

Co to jest Kanban?

Zacznij od artykułu Co to jest Kanban. Następnie przeczytaj książkę Kanban and Scrum - Making the Most of Both Henrika Kniberga

Co to jest Lean?

Przeczytaj artykuł Co to jest Lean?. Więcej szczegółów znajdziesz we wpisie Mary Poppendieck Lean is a Question, not an Answer. Możesz również zapoznać się z dziesięcioma stratami w tworzeniu oprogramowania. Jeżeli temat Cię zainteresował, to mamy dla Ciebie długą listę książek na temat Lean po polsku.

Co robi Scrum Master?

Na początek przeczytaj kim jest Scrum Master i co robi przez cały dzień. Następnie przestudiuj przykładową Listę Kontrolną Scrum Mastera. Zobacz również na artykuły na temat obserwowania: Idź i zobacz i Scrum Master - Mistrz obserwacji.

Co robi Product Owner?

Zacznij od przeczytania o obowiązkach Product Ownera, oraz jego 5 cechach i 7 rolach. Oglądnij film Agile Product Ownership in a Nutshell Henrika Kniberga .

Jak skalować Agile?

Pierwsza rada – Nie skaluj. W większości przypadków nie musisz, a jest to bardzo trudne i wymaga efektywnych zespołów Scrum używających praktyk inżynieryjnych Agile. Jeżeli jednak musisz, oglądnij sobie filmy na temat kultury Spotify: (Część 1 i Część 2).

Craig Larman i Bas Vodde umieścili bardzo dużo informacji na temat modelu Large Scale Scrum (LeSS) na stronie less.works. Możesz też przeczytać artykuły po polsku o tym, czym jest LeSS i dlaczego warto go poznać.

Ken Schwaber zebrał swoją wizję skalowania Scruma w 11-to stronnicowym Nexus Guide

Jak zmienić organizację?

Zauważyłaś już, że transformacja Agile nie dotyczy tylko Twojego zespołu, ani nawet nie ogranicza się do tworzenia oprogramowania? To dobrze. Potrzebujesz zmienić całą organizację. Nie jest to jednak łatwe. Zacznij od przeczytana, co na ten temat napisał dla Forbes Steve Denning w artykule How to make the whole organization Agile. Również Prawa Zachowania Organizacji Craiga Larmana pokażą Ci na jakie przeszkody możesz napotkać.

Jak pracować razem

Efektywna współpraca pomiędzy ludźmi w organizacji (i na zewnątrz) może rozwiązać znaczną część problemów, z którymi borykają się firmy. Dlatego też warto przyglądnąć się sposobom komunikacji i wspólnego działania. Zacznij od Core Protocols Jima i Michele McCarthy. Następnie przyglądnij się wzorcom Sociokracji 3.0. Zapoznaj się również ze ściągą dla facylitatora.

Jak motywować Zespół?

Nawet nie próbuj. Zobacz sobie natomiast film Drive Daniela Pinka. Zobacz również na artykuły: To co nas kręci, czyli o motywacji, Brak demotywacji to nie motywacja i Dlaczego Twoi pracownicy się nie angażują?. Klasyką jest również artykuł One More Time, How Do You Motivate Employees? Fredericka Herzberga z 1968 roku.

Gdzie mogę znaleźć więcej informacji?

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, to polecam również filmy, które każdy Scrum Master powinien zobaczyć.

W naszej bazie darmowych materiałów Agile znajdziesz poradniki, ściągi i broszur.

Dużo więcej szczegółów dowiesz się z książki Biznes Odczarowany. Scrum: jak osiągać cele, gdy wszystko się zmienia?

Zapraszam Cię również na szkolenia Scrum Foundations i Certified ScrumMaster.