Gensi Genbutsu, czyli Idź i Zobacz

Jakiś czas temu zebrałem w jednym miejscu listę polskich tłumaczeń zwrotów Agile. Teraz przyszła pora na zwroty ze szczupłej produkcji.
Obserwacja

Pierwszym krokiem do zrozumienia sytuacji, jest obserwacja na miejscu zdarzenia. Problemy nie mogą być analizowane z dala od punktu ich pojawienia się, czyli stanowiska pracy. Tak samo ciężko jest zasugerować rozwiązanie, nie widząc wszystkich czynników mających wpływ na problem. Dlatego każdy manager i Scrum Master muszą wyjść zza swojego biurka i pójść zobaczyć co się dzieje na miejscu. W Toyocie nazywają to Gensi Genbutsu, czyli idź i zobacz, zaś samo miejsce określają słowem Gemba. Don Jackson, będąc wiceprezesem ds. produkcji w zakładach Toyoty w Gorgetown w Kentucky spędzał codziennie w hali fabrycznej sześć do siedmiu godzin. Tak samo wszyscy managerowie (wliczając to nawet zarząd firmy) Toyota Motor Manufacturing Poland, czyli fabryki Toyoty w Wałbrzychu, są minimum przez godzinę na linii produkcyjnej.

Taiichi Ohno, twórca Systemu Produkcji Toyoty (Toyota Production System, TPS) mówił „Dane oczywiście są ważne dla produkcji, największy jednak nacisk kładę na fakty”. W świecie Lean znany jest również z Kręgu Ohno – Taiichi rysował na podłodze hali fabrycznej okrąg i prosił swoich uczniów aby w nim stali i obserwowali. Teruyuki Minoura, były prezes Toyota Motor Manufacturing na Amerykę Północną opowiada, że spędzał w kręgu osiem godzin. Od rana, do kolacji. Co jakiś czas Ohno przychodził zapytać go, co widzi. W ten sposób uczył menadżerów głębokiego zrozumienia procesów produkcji, ale także umiejętności obserwacji i zauważania strat w produkcji, które można było następnie usunąć w ramach Kaizen, czyli ciągłej poprawy.

Howard Schultz, dyrektor generalnym Starbucksa, w ciągu 25 lat z kilku kawiarni w Saettle stworzył korporację zatrudniającą dwieście tysięcy ludzi pracujących w dwudziestu tysiącach kawiarni na całym świecie. Pomimo zarządzania tak wielką organizacją wciąż zagląda do kawiarń, zarówno Starbucksa jak i konkurencji, żeby zobaczyć co się w nich dzieje i porozmawiać z pracownikami. W ten sposób między innymi znalazł innowacyjny ekspres do kawy Clover, aby następnie, w 2008 roku zakupić jego producenta.

Teraz zastanów się, ile czasu Ty przeznaczasz na obserwowanie pracy i kontakt z zespołem. Ile godzin z Twojego dnia pracy poświęcasz na pisanie raportów, aktualizację statusu w narzędziu, wydawanie poleceń, czy analizę wykresów, a ile na spotkania z członkami projektu, na rozmowy w cztery oczy i na przyglądnięcie się temu, jak wykonywana jest praca. Jeżeli chcesz pomóc swojemu zespołowi, może już najwyższy czas narysować sobie okrąg w pokoju zespołu, z daleka od Twojego biurka, laptopa oraz komórki, i spędzić w nim cały jutrzejszy dzień.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł zobacz również Scrum Master – Mistrz obserwacji

Zainteresował Cię Temat?

Dowiedz się jak usprawniać procesy, redukować straty i udrażniać przepływ zadań na szkoleniu Lean Software Development