Nowe certyfikacje Scrum Alliance

Jeżeli chcesz rozwijać swoje kompetencje, to pewnie Cię zainteresuje, że na początku 2018 roku Scrum Alliance wprowadziło nowe ścieżki rozwoju. Odpowiadając na potrzeby praktyków, organizacja stworzyła osobne ścieżki dla każdej z roli Scrumowej, czyli Scrum Mastera, Product Ownera i członka Zespołu Developerskiego. Każda ścieżka zawiera trzy poziomy, a każdy poziom określa wyraźnie tzw. Cele Edukacyjne (Learning Objectives), czyli wiedzę i umiejętności, które trzeba posiadać, żeby dostać certyfikację. Scrum Alliance nie określa jak zrealizować te Cele, pozostawiając to w gestii certyfikowanych trenerów (Certified Scrum Trainer) i Coachów (Certified Enterprise Coach). Poza pierwszym poziomem, żeby osiągnąć kolejny musisz również wykazać się rocznym doświadczeniem. Inaczej mówiąc, żeby dostać certyfikację Certified Scrum Professional, musisz udowodnić, że masz dwa lata doświadczenia w danej roli, a trener lub coach ma potwierdzić, że spełniłeś Cele Edukacyjne dla wszystkich trzech kolejnych poziomów.

Ścieżki rozwoju dla Scrum Masterów i Product Ownerów są już dostępne od zeszłego roku. Ścieżka dla członków zespołu ma się pojawić do końca roku.

Certyfikacje Podstawowe

Trzy podstawowe certyfikacje, czyli Certified ScrumMaster, Certified Scrum Product Owner i Certified Scrum Developer możesz uzyskać przez udział w szkoleniu. W tym przypadku nie potrzebujesz wsześniejszego doświadczenia, ani dodatkowej wiedzy, choć z pewnością Ci się przydadzą.

Przeczytaj również o egzaminie Certified ScrumMaster.

Certyfikacje Zaawansowane

Jeżeli posiadasz podstawową certyfikację oraz co najmniej rok doświadczenia to możesz skorzystać z programu zaawansowanego. Certyfikaty Advanced Certified ScrumMasterSM (A-CSMSM) lub Advanced Certified Scrum Product OwnerSM (A-CSPOSM), możesz otrzymać przez szkolenie, lub coaching.

Certyfikacje Certified Scrum Professional (CSP)

Certified Scrum Professional® (CSP®) to certyfikat potwierdzający praktyczną znajomość Scruma.

Do otrzymania tej certyfikacji musisz:

Szczegóły dotyczące certyfikacji i terminy kursów są dostępne na stronie Scrum Alliance.

Jak sprawdzić, kto posiada zaawansowane certyfikaty?

Lista osób, które posiadają certyfikaty Scrum Alliance dostępna jest na stronie Scrum Alliance.

Zaawansowane szkolenia Scrum w Polsce

Na ten moment w Polsce nie ma jeszcze zaplanowanych żadnych szkoleń z nowego programu. Pracujemy jednak nad tym, żeby uruchomić je na jesieni. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej to napisz do nas.

Odnawianie certyfikatu

Każdy certyfikat przyznany przez Scrum Alliance jest ważny dwa lata. Po tym czasie trzeba go odnowić. Zobacz na wymagania do utrzymania certyfikatów Scrum Alliance.