Checklista Świetnego Scrum Mastera

Przeciętny Scrum Master może pracować z dwoma lub trzema zespołami jednocześnie. Jeżeli odpowiada ci ograniczenie swojej roli do organizowania spotkań, egzekwowania ram czasowych i reagowania na trudności zgłaszane przez pracowników, możesz osiągnąć to pracując na pół etatu. Zespół prawdopodobnie wciąż przekroczy oczekiwania Twojej organizacji sprzed wprowadzenia Scruma i raczej nie wydarzy się żadna katastrofa.

Pobierz Ilustrowaną Checklistę Świetnego Scrum Mastera

Jeżeli jednak marzy ci się zespół, który osiąga cele, wcześniej uważane za niemożliwe w transformującej się organizacji, rozważ zostanie świetnym Scrum Masterem.

Świetny Scrum Master może współpracować z jednym Zespołem w danej chwili.

Wiele osób mających pierwszy kontakt ze Scrumem traktuje Scrum Mastera jako sekretarkę zespołu lub dorzuca obowiązki SM obecnemu liderowi zespołu. Cierpi na tym zespół, cierpi też organizacjia. W 2007 roku Michael James widząc ten problem stworzył listę kontrolną dla Scrum Masterów (Scrum Master checklist) pokazującą przykładowy zakres obowiązków Scrum Mastera w stosunku do zespołu, Product Ownera i organizacji. Niedawno Bogdan Brześciński z naszego zespołu podjął się tłumaczenia listy na język polski. Po niewielkich poprawkach dokument jest już dostępny na stronie http://scrummasterchecklist.org/.