30.10.2018 Artykuł

Ściąga dla facylitatora

Jaka jest Twoja pierwsza reakcja, gdy otrzymujesz zaproszenie na spotkanie? „Super, będzie fajnie!” A może raczej „Nie! Znowu!'. Dla wielu osób spotkania to bolesny sposób marnowania czasu. Siedzenie godzinami w sali konferencyjnej bez okien, oglądanie nudnych prezentacji, długie dyskusje i niekończące się spory. A na koniec i tak żadna decyzja nie zostaje podjęta i planujemy kolejne spotkanie.

Ściąga dla facylitatora spotkań

Możesz znacznie usprawnić swoje spotkania używając kilku prostych praktyk.

Słownikowa definicja "facylitacji" to "ułatwianie". Dlatego jako facylitator odpowiadasz za ułatwienie procesu który zachodzi w grupie poprzez zapewnienie, że spotkania są planowane i prowadzone w efektywny sposób. Musisz obserwować procesy grupowe i wspierać uczestników w generowaniu pomysłów, podejmowaniu decyzji i wyciąganiu wniosków. Aby pomóc Ci w tym zadaniu, przygotowaliśmy ściągę, która poprowadzi Cię przez Twoje spotkania.

Skuteczny udział

Skuteczna facylitacja jest pierwszym kluczem do efektywnej współpracy. Drugim jest skuteczny udział. Moja ulubiona definicja została podana przez Jamesa Priesta, który sformułował ją w formie pytania:

"Czy moje zachowanie w tym momencie jest najlepszym wkładem jaki mogę wnieść do tej współpracy?"

Jako facylitator jesteś odpowiedzialny za upewnienie się, że wszyscy obecni wnoszą swój wkład. Jeśli odpowiedź na poprzednie pytanie brzmi "nie", powinieneś poprosić ludzi, aby zmienili swoje podejście lub po prostu opuścili spotkanie. Każda z tych opcji sprawi, że Twoje spotkanie będzie lepsze.

Wygląda na to, że jesteś gotowy poprowadzić swoje pierwsze spotkanie. Daj nam znać, jak poszło i czy lista kontrolna była przydatna.

Gorące podziękowania dla Jacka Czarneckiego za pomoc w tłumaczeniu angielskiej wersji na polski.

Więcej poradników, ściąg i broszur znajdziesz w naszej bazie darmowych materiałów Agile.