Opublikowano: 11.09.2012

Idź i Zobacz

Idź i Zobacz

Pierwszym krokiem do zrozumienia sytuacji, jest obserwacja na miejscu. Problemy nie mogą być analizowane z dala od miejsca ich pojawienia się, czyli stanowiska pracy. Tak samo ciężko jest zasugerować rozwiązanie, nie widząc wszystkich czynników mających wpływ na problem. Scrum Master i każdy manager musi wyjść zza swojego biurka i pójść zobaczyć co się dzieje na miejscu. W Toyocie nazywają to Gensi Genbutsu, czyli „idź i zobacz”. Don Jackson, będąc wiceprezesem ds. produkcji w zakładach Toyoty w Gorgetown w Kentucky spędzał codziennie w hali fabrycznej sześć do siedmiu godzin. Taiichi Ohno, twórca Systemu Produkcji Toyoty (Toyota Production System, TPS) mówił „Dane oczywiście są ważne dla produkcji, największy jednak nacisk kładę na fakty”. Zapytasz teraz, jak długo trzeba obserwować. Otóż Ohno rysował na podłodze hali fabrycznej okrąg i prosił swoich uczniów aby w nim stali i obserwowali. Teruyuki Minoura, były prezes Toyota Motor Manufacturing na Amerykę Północną opowiada, że spędzał w kręgu osiem godzin. Od rana, do kolacji. Co jakiś czas Ohno przychodził zapytać go, co widzi. W ten sposób uczył menadżerów głębokiego zrozumienia procesów produkcji, ale także umiejętności obserwacji i zauważania strat w produkcji, które można było następnie usunąć w ramach Kaizen, czyli ciągłej poprawy.

Howard Schultz jest dyrektorem generalnym Starbucksa. W ciągu 25 lat z kilku kawiarni w Saettle stworzył korporację zatrudniającą dwieście tysięcy ludzi pracujących w dwudziestu tysiącach kawiarni na całym świecie. Pomimo zarządzania tak wielką organizacją wciąż zagląda do kawiarń, zarówno Starbucksa jak i konkurencji, żeby zobaczyć co się w nich dzieje i porozmawiać z pracownikami.

Teraz zastanów się, ile czasu Ty przeznaczasz na obserwowanie i kontakt z zespołem. Ile godzin z Twojego dnia pracy poświęcasz na zbieranie danych, pisanie kodu, przygotowanie raportów, wydawanie poleceń, analizę wykresów, a ile na spotkania z członkami projektu, na rozmowy w cztery oczy i na przyglądnięcie się temu, JAK zespół pracuje. Jeżeli chcesz pomóc swojemu zespołowi jako coach, może już najwyższy czas narysować sobie okrąg w pokoju zespołu, z daleka od Twojego biurka, laptopa oraz komórki, i spędzić w nim cały jutrzejszy dzień.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł zobacz również Scrum Master - Mistrz obserwacji

Więcej na temat Systemu Produkcji Toyoty i Gensi Genbutsu dowiesz się na szkoleniu Lean Software Development