Opublikowano: 09.09.2015

Gdzie mogę coś przeczytać na temat Agile i Scruma?

Gdzie mogę coś przeczytać na temat Agile i Scruma?

Powtarzające się pytanie od znajomych, klientów i uczestników szkoleń to „możesz polecić coś na temat Scruma / Agile / User Stories / Retrospektyw / Planowania / Szacowania / tu wstaw swoje pytanie”. Właściwie to jest temat rzeka i przy tej ilości materiałów dostępnych w sieci większą trudnością jest wybrać te najlepsze, które mogę z czystym sercem polecić. Poniżej zebrałem wybrane, które: a) mnie najbardziej przypadły do gustu, b) są dostępne za darmo, c) najczęściej podsyłam innym. Postaram się na bieżąco rozwijać tą listę.

Co to jest Agile?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się co to jest Agile przeczytaj Manifest Agile oraz 12 Zasad Zwinnego Tworzenia Oprogramowania.

Przeczytaj również artykuł Co znaczy Agile?

Co to jest Scrum?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym jest Scrum zacznij od Podstawy Scrum

Jakie są popularne praktyki Agile wspierające Scruma?

Prawie wszystkie zespoły używające Scruma używają dobrych praktyk Agilowych. Możesz o nich poczytać w Scrum Primer autorstwa Pete Deemera, Gabrielle Benefield, Craiga Larmana i Basa Vodde oraz w Scrum and XP from the Trenches Henrika Kniberga.

Scrum PLoP zawiera olbrzymią ilość wzorców przydatnych zespołom Scrumowym.

Kolejna polecana książka to Do Better Scrum Petera Hundermarka

Chet Hendrickson opisał Praktyki Inżynieryjne Agile używane przez zespoły tworzące oprogramowanie. Możesz również przeczytać artykuły o Historyjkach Użytkownika (User Stories), oraz o szacowaniu Agile przy użyciu Punktów Historyjek (Story Points) i Pokera Planującego (Planning Poker).

Co to jest Kanban?

Zacznij od artykułu Co to jest Kanban. Następnie przeczytaj książkę Kanban and Scrum - Making the Most of Both Henrika Kniberga

Co robi Scrum Master?

Na początek zobacz Przykładową Listę Kontrolną Scrum Mastera. Zobacz również na artykuły na temat obserwowania: Idź i zobacz i Scrum Master - Mistrz obserwacji.

Co robi Product Owner?

Oglądnij film Agile Product Ownership in a Nutshell Henrika Kniberga .

Jak skalować Agile?

Pierwsza rada – Nie skaluj. W większości przypadków nie musisz, a jest to bardzo trudne i wymaga efektywnych zespołów Scrum używających praktyk inżynieryjnych Agile. Jeżeli jednak musisz, oglądnij sobie filmy na temat kultury Spotify: (Część 1 i Część 2).

Craig Larman i Bas Vodde umieścili bardzo dużo informacji na temat modelu LeSS (Large Scaled Scrum).

Ken Schwaber zebrał swoją wizję skalowania Scruma w 11-to stronnicowym Nexus Guide

Jak zmienić organizację?

Zauważyłaś już, że transformacja Agile nie dotyczy tylko Twojego zespołu, ani nawet nie ogranicza się do tworzenia oprogramowania? To dobrze. Potrzebujesz zmienić całą organizację. Nie jest to jednak łatwe. Zacznij od przeczytana, co na ten temat napisał dla Forbes Steve Denning w artykule How to make the whole organization Agile.Również Prawa Zachowania Organizacji autorstwa Craiga Larmana pokażą Ci na jakie przeszkody możesz napotkać.

Jak pracować razem

Efektywna współpraca pomiędzy ludźmi w organizacji (i na zewnątrz) może rozwiązać znaczną część problemów, z którymi borykają się firmy. Dlatego też warto przyglądnąć się sposobom komunikacji i wspólnego działania. Zacznij od Core Protocols Jima i Michele McCarthy. Następnie przyglądnij się wzorcom Sociokracji 3.0.

Jak motywować Zespół?

Nawet nie próbuj. Zobacz sobie natomiast film Drive Daniela Pinka. Zobacz również na artykuły: To co nas kręci, czyli o motywacji i Brak demotywacji to nie motywacja. Klasyką jest również artykuł One More Time, How Do You Motivate Employees? Fredericka Herzberga z 1968 roku.

Gdzie mogę znaleźć więcej informacji?

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, to polecam również filmy, które każdy Scrum Master powinien zobaczyć oraz nasz samouczek.

Zapraszam Cię również na szkolenia Scrum Essentials i Certified ScrumMaster.

Możesz też kupić książkę Biznes Odczarowany. Scrum: jak osiągać cele, gdy wszystko się zmienia?

Książka:

Biznes odczarowany

Scrum: jak osiągać cele, gdy wszystko się zmienia?

Podobne

Komentarze (0)

Brak komentarzy, dodaj pierwszy!

Dodaj komentarz