Egzamin Certified Scrum Master

Certified ScrumMaster jest najpopularniejszym certyfikatem Scrum. Przyznawany jest przez Scrum Alliance, największą i najstarszą organizację promującą Scruma. Dzięki niemu możesz:

  • rozwinąć swoje karierę we wszystkich sektorach przemysłu stosujących praktyki zwinne,
  • udowodnić swoją znajomość Scruma i przygotowanie się do pełnienia roli Scrum Mastera,
  • dołączyć do grona praktyków Agile i korzystać z pomocy.

Jeżeli chcesz otrzymać ten certyfikat, musisz:

  • przygotować się,
  • wziąć udział w szkoleniu,
  • zdać egzamin,
  • zaakceptować warunki członkostwa w Scrum Alliance.

Jak się przygotować?

Poświęć trochę czasu, żeby zrozumieć pewne tematy, które pojawią się w trakcie kursu. Dzięki temu wraz z całą grupą będziemy mogli zagłębić się w bardziej zaawansowane obszary pracy Scrum Mastera. Zachęcam Cię do:

Oczywiście lista jest długa, ale im więcej przygotujesz się przed szkoleniem, tym więcej z niego wyniesiesz. Jeżeli dalej odczuwasz niedosyt to sugeruję sprawdzić linki z:

Szkolenie

Uczestnictwo w szkoleniu Certified ScrumMaster prowadzonym przez akredytowanego trenera z tytułem CST jest warunkiem koniecznym do uzyskania certyfikatu. Agile i Scrum to kultura pracy i wymagają nowego sposobu myślenia. Na szkoleniu zobaczysz inną perspektywę na tworzenie produktów. Zobaczysz, czym się różni "robienie Agile", czyli stosowanie praktyk, od "bycia Agile". Szkolenia prowadzone przez różnych trenerów różnią się od siebie, ale wszystkie pokrywają te same cele szkoleniowe. Listę wszystkich akredytowanych szkoleń znajdziesz tu.

Jak wygląda egzamin CSM?

Po szkoleniu otrzymasz e-mail od Scrum Alliance. Znajdziesz w nim link do Twojego profilu - uzupełnij go i zaakceptuj umowę licencyjną.

Egzamin zawiera 50 pytań wielokrotnego wyboru. Masz 60 minut by na nie odpowiedzieć. Zdasz jeśli odpowiesz poprawnie na conajmniej 37 z nich czyli uzyskasz wynik minimum 74%. Wynik poznasz natychmiast po zakończeniu testu.

Uwaga: od kwietnia 2020 roku egzamin Certified ScrumMaster możesz zdawać również po polsku!

Jeśli wybrałeś szkolenie z ProCognita udostępnimy Ci materiały szkoleniowe i dodatkowe linki, które będą przydatne przy przygotowaniu do egzaminu.

Do testu możesz podejść w ciągu 90 dni po szkoleniu. Jeżeli nie uda Ci się zdać testu za pierwszym razem, to możesz za darmo podejść do niego po raz drugi. Każda kolejna próba to koszt 25 USD. Jak do tej pory wszyscy uczestnicy naszych szkoleń, którzy podeszli do egzaminu, zdali go.

Szczegółową instrukcję jak podejść do testu znajdziesz na stronie Scrum Alliance.

Członkostwo w Scrum Aliance

Po zdaniu egzaminu i możesz już używać tytułu Certified ScrumMaster. Certyfikacja i członkostwo w Scrum Alliance jest ważne przez dwa lata i zawsze jest uwzględnione w cenie szkolenia. Aby przedłużyć członkostwo musisz wykazać się, że wciąż się rozwijasz i zdobywasz nową wiedzę.

Więcej informacji na temat certyfikacji możesz znaleźć na stronie Scrum Alliance.